Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rehn: PKK terör örgütüdür, saldırıları kınıyoruz

  Turan KASAP/ PRİŞTİNE, (DHA)
  09 Ekim 2008 - 18:06Son Güncelleme : 09 Ekim 2008 - 18:06

  AVRUPA Birliği (AB) Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Olli Rehn, “AB tüm terör olaylarını kınar. PKK'nın terör saldırılarını da kınıyoruz. PKK bir terör örgütüdür. Bu olaylar Türk insanı için çok büyük bir acıdır” dedi.

  Sırbistan’ın BM'ye Kosova'nın bağımsızlığı ile ilgili verdiği önerinin oylanmasından yaklaşık 15 saat sonra Kosova'yı ziyaret eden Olli Rehn, Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Seydiyu ile bir araya geldi. İki yetkili, ziyaret ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Seydiyu, BM'deki karar ardından Kosova'ya geldiğini belirtirken, “AB’nin bu ağır dönemde Kosova'ya verdiği için tüm Kosova halkı adına kendilerine teşekkürlerimi sundum. Ayrıca AB bundan böyle de Kosova'ya her alanda yardım yapacağını görüşme sırasında Olli Rehn bildirdi. Dolayısıyla AB’nin Kosova’nın yanında bulanacağı ve bundan böyle de yardım sunacağı Kosova için büyük önem taşıyor” dedi.
  Seydiyu’nun ardından söz alan Rehn ise, “Kosova'ya gelişimin başlıca nedeni AB'nin Kosova'nın yanında olduğunu bildirmekti. Kosova'nın bağımsızlıktan sonra ne kadar geliştiğini gördüm ve bu beni mutlu etti. Biz, yani AB, yardımlarımıza devam edeceğiz. Kosova, AB yolunu açmaktadır, zaten Kosova’nın yeri AB olacaktır” dedi.

  Rehn BM'deki karara değinirken de “BM kararına saygılıyız fakat BM’nin kararı AB’yi bağlamaz. Adalet Divanı'nda ise Kosova’ya gereken hukuksal yardımı sunacağız” diye konuştu.

  Rehn, “PKK’nın Türkiye'deki terörist saldırılarını nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusu üzerine, “AB tüm terör olaylarını kınar. PKK'nın terör saldırılarını da kınıyoruz. PKK, bir terör örgütüdür. Bu olaylar Türk insanı için çok büyük bir acıdır” yanıtını verdi.

  Seydiyu ise yaşanan olayları kınadıklarını ve Türkiye’nin yanında olduklarını vurguladı.

  Rehn’in Kosova ziyaretinin ardından Türkiye’ye hareket edeceği belirtildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı