Gündem Haberleri

  Rehn’in yerine Füle’nin gelişi Türkiye’ye ne getirecek

  Planet
  02.12.2009 - 00:06 | Son Güncelleme:

  Jose Manuel Barroso’nun geçtiğimiz günlerde açıkladığı Avrupa Komisyonu’nun yeni kadrosu çeşitli tartışmalara sebep oldu. Türkiye’nin gündemini en çok meşgul eden soru ise genişlemeden sorumlu üye seçilen Stefan Füle’nin Türkiye’ye yönelik tavrı.

  Bundan iki hafta kadar önce Lizbon Anlaşması’yla gelen Avrupa Birliği (AB) Başkanlığı’na Belçika Başbakanı Herman van Rompuy’un seçilmesi Türkiye kamuoyunda hayal kırıklığı yaratmıştı.

   

  Van Rompuy’un 2004 yılında Türkiye’nin Avrupa’nın parçası olmadığı ve asla da olamayacağı yönünde yaptığı açıklamalar gündeme bomba gibi düşmüş ancak Belçikalı siyasetçi başkanlığı açıklandıktan sonra “şahsi görüşlerinin görevinin gereklilikleri ile alakası olmadığını” ifade etmişti.

   

  Bugün de Füle’nin Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyeliğe atanması tartışılıyor. Halihazırda bu koltukta oturan Olli Rehn’in, Ankara’yı demokratik reformların hayata geçirilmesindeki yavaşlık konusunda eleştirmesine karşın Türkiye’nin üyeliğine sıcak baktığı biliniyordu.

  STEFAN FÜLE KİMDİR?
  Çek Cumhuriyeti'nde uzun yıllar dışişleri ve savunma bakanlıklarında görev almış Füle'nin Avrupa Komisyonu üyesi olmadan önceki son pozisyonu Çek Cumhuriyeti'nin NATO Daimi Temsilciliğiydi. NATO’dan önce ülkesini İngiltere ve Litvanya’da temsil eden eski büyükelçi Füle, 47 yaşında, evli ve üç çocuk babası. Füle, Avrupa Komisyonu üyeliğine önerilmeden önce, Başbakan Jan Fischer'in 2010 baharına kadar görev yapacak seçim hükümetinde AB işleri bakanlığını yürütüyordu. 1980'li yıllarda Çekoslavakya Komünist Partisi üyesi olan ve diplomasi eğitimini Moskova'da alan Füle, komisyonun altı sosyalist üyesinden biri. Komünist Parti yıllarında KGB ile bağlantılı olduğu iddia edilen Füle’nin bu göreve getirilmesi halinde “eski Komünist dönemin” sorgulanacağı belirtilmişti.

   

  Füle de komisyondaki görevi açıklanır açıklanmaz yaptığı açıklamada “Türkiye’nin üyeliği ile ilgili bir sorunu olmadığını” açıkladı.

   

  MÜZAKERELERE DEVAM

  Bu konuyla ilgili olarak ülkesi Çek Cumhuriyeti’nde MF DNES gazetesine konuşan Füle “Türkiye’nin AB katılım müzakerelerinin devam etmesi gerektiğini” söyledi.

   

  Gazetenin muhabirlerinin “Sizce Türkiye Avrupa’ya ait mi?” sorusu üzerine kişisel görünü belirtmekten kaçınan Füle “Bence Türkiye’nin AB’ye katılım müzakereleri devam etmeli. Bu gibi soruları Avrupa Parlamentosu’nda cevaplandıracağım” dedi.

   

  Füle, Mayıs ayında Çek Cumhuriyeti’nde AB İşleri Bakanlığı’na getirilmeden önce 2005-2009 yılları arasında NATO daimi temsilciliğini yürütmüştü.

   

  Bu sebepten Türkiye’ye yabancı olmayan Füle Türkiye’nin Batılı normlara uygun davranıp davranmadığı sorusu üzerine de “Türkiye’nin bir NATO üyesi olarak diğer ülkelerle birlikte ittifakın dayandığı değerleri koruyabileceğini gördüm” cevabını verdi.

   

  Avrupa Komisyonu’ndaki bu görev için adı geçmeden önce ülkesinin parlamentosunda konuşan Füle, hazır olması halinde Türkiye’nin AB üyeliğini destekleyeceğini belirtmişti.

   

  ŞAŞKINLIK YARATTI

  Bu arada Füle’nin bu göreve getirilmesi AB içinde bazı çevrelerde de şaşkınlık yarattı.

   

  Barroso komisyonun yeni üyelerini açıklamadan önce kulislerde genişleme gibi önemli bir portföyün yeni üyelerden birine verilmeyeceği, dahası Vaclav Klaus’un Lizbon Anlaşması’yla ilgili olarak ayak diremesi dolayısıyla Çeklerin önemli bir portföy elde edemeyeceği söyleniyordu.

   

  Bu arada şu anki komisyonda genişleme ve komşuluk politikaları portföyleri birbirinden ayrı durumda.

   

  Yeni dönemde bu iki portföyün birleştirilmesi ve Ukrayna, Rusya, Ermenistan, Azerbaycan gibi üyelik perspektifi olmayan ancak AB’nin sınır komşusu olan ülkelerin de aynı komisyonun sorumluluğuna verilmesi genişleme konusunun AB’nin içindeki sağ siyasetçilerin isteği doğrultusunda sulandırıldığı yorumlarına yol açtı.

   

  Ancak Avrupa içindeki pek çok kişi de bu kararın AB’ye üyelik umudunu taşıyan Ukrayna, Moldova gibi ülkelere de bu umutların gerçekleşeceği yönünde yanlış mesajlar vereceğini düşünüyor.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı