Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rehn: AB Balkanlar'da kilit rol oynayacak

  ANKA
  23 Şubat 2006 - 13:09Son Güncelleme : 23 Şubat 2006 - 13:09

  AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, AB’nin Balkanlar'da kilit rol oynamak istediğini söyledi.

  Olli Rehn, Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu’nda AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso ile Batı Balkanlara yaptıkları ziyaret hakkında Avrupalı parlamenterlere bilgi verdi. Rehn, söz konusu bilgilendirmede, "Bölgedeki ülkelerin yöneticileri ya geçmişteki milliyetçi politikaları sürdürmeye devam edecekler veya ülkelerinin AB geleceğini tesis edecekler. Bölge halkı ve yöneticileri bu konuda bir karar vermeliler" dedi.

  AB Komisyonu üyesi, bölgede yaptıkları temaslarda, "AB olarak bu ülkelerin birliğe katılım perspektiflerinin var olduğunu, orta ve uzun vadede Batı Balkan ülkelerinin AB üyesi olabilecekleri" mesajını verdiklerini kaydetti.
  AB kriterlerinin yerine getirilmesi durumunda Batı Balkan ülkelerinin AB üyeliğinin söz konusu olacağına işaret eden Rehn, "AB olarak bölgeye gerekli desteği sağlamakta kararlıyız" dedi.

  AB Haber’e göre Rehn, "Sırbistan-Karadağ’ın Lahey’de bulunan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi ile bir an önce işbirliği yapması gerekiyor. Balkanlardaki ülkelerin yöneticileri ve halkı AB konusunda bir seçim yapmak zorundalar. Eski milliyetçi politikalarla ile ülkelerini AB’ye taşıyamazlar. Bu mesajımız açık ve net bir şekilde bölgede yaptığımız ziyaret sırasında verdik" diye konuştu.

  Balkan ülkeleri vatandaşlarının AB ülkelerine seyahat etmek için daha kolay bir şekilde vize alma konusunu da gündemlerine aldıklarını belirten Rehn, "Bu yıl içinde vize alımını kolaylaştıracak adımlar atacağız" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı