Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Rehin alınan çocuklar

Ayşen GÜR

Okul servisi sisteminin nasıl işlediğine bakıldığında hemen farketmemek imkansız: Bu tuhaf sistem, tek bir amaçla kurulmuş. Birileri velilerin parasını yesin diye.

Okul idaresinin, öğrencilerin evden okula nasıl geldiğiyle ne alakası olabilir ki? Oysa bu işte okula karar verici bir rol biçilmiş.

Öte yandan veliye, kendi çocuğunun okula nasıl gideceği konusunda hiçbir söz hakkı tanınmıyor! O, sadece her ay bir bankaya para yatırmak zorunda.

Arada sırada bazı okul müdürleri servis işinde rüşvet aldığı için cezalandırılıyor. Fakat çözüm bu değil. Çünkü bir sistem, sadece sorumluların vicdanına güvenilerek kurulmaz. Bu o sorumlular için çok ağır bir yük olur. Herkesten o dürüstlük sınavını geçmesini bekleyemeyiz.

Oysa servis sistemi, okul müdürlerini baştan çıkarmak üzere kurulmuş.

Veliler ise, tüketiciler arasında zaafı en fazla olan grup. Çünkü çocukları okul müdürlerinin, servis turu şirketlerinin elinde bir anlamda rehin durumda. Çocuğuma okulda kötü davranırlar korkusuyla şikayet etmekte, hakkını aramakta çekingen davranıyorlar.

Ama herşeyin bir haddi vardır. Bu kadar da söğüşlenmez ki insan! Bu işin çözülmesi için onların da bastırması şart.

FAKS: (212) 677 04 21 E-MAIL: agur@hurriyet.com.tr

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI