Ege Haberleri

EGE

  Rehberlerin isyanı

  Yaşar ANTER / MUĞLA, (DHA)
  28 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 27 Ekim 2008 - 20:30

  Uluslararası Milas-Bodrum Havalimanı’nda, Avrupa’dan gelen turistleri karşılayan bazı turizm acentesi görevlilerinin hoş olmayan kıyafetleri ve davranışları, profesyonel rehberleri isyan ettirdi.

  HER yıl yaklaşık 350 bin turistin geldiği uluslararası Milas-Bodrum Havalimanı’nın dış hatlar terminali çıkışında, bazı kişilerin ağızlarında sigara, uzamış sakalları ve kafalarındaki ilginç şapkalarla turist karşılaması dikkat çekti.

  Sekiz yıldır eşi ve çocuklarıyla Londra’dan tatile geldiğini belirten tarihçi-yazar 62 yaşındaki Sammy Hoodcare, "Bodrum benim ve ailem için vazgeçilmez bir tatil mekanı. Ancak havalimanı, çevresi ve Bodrum yolları her geçen gün iyiye gideceği yerde bozuluyor. Havalimanı çıkışında ilginç tipleri görünce önce animatör sandım" dedi.

  Kaymakamlık el koymalı

  Bodrum Profesyonel Rehberler Derneği Başkanı Neşe Gökbel, turistlerin gittikleri her ülkede ilk karşılaştıkları kişiler olan rehberlerin bıraktığı izlenimin önemine dikkat çekti. Kıyafetleri, davranışları hoş olmayan, yüzleri gülmeyen, yabancı dilleri bozuk bazı kişilerin turist karşılamasına tepki gösteren Gökbel, "Bazı acenteler, kılıksız, yeterli yabancı dili olmayan ve turiste nasıl davranılacağını bilmeyen kişileri rehber olarak gönderiyor. Yabancı tur şirketleri ve acentelerden bu konuda sık sık şikayet alıyoruz. Yasal mevzuatlarda bu kişilere yönelik caydırıcı cezalarda olmayınca bu rezalet devam ediyor. Sözde rehberlere bizim dernek olarak müdahalemiz söz konusu değil. Kaymakamlık bu konuya mutlaka el koymalı" diye konuştu.

  Şikayet eden yok

  Didim’e gidecek İngiliz turistleri almak için havalimanına gelen Sem Turizm Acentesi görevlisi Umut Taştan da, "Hepimiz aynı tip şapkayı giyiyoruz, turistlerle şakalaşıyoruz. Şimdiye kadar kimsenin şikayet ettiğini görmedik" dedi.

  Bu arada, aynı yerde turistleri karşılayan İngilizler’in dünyaca ünlü seyahat acentesi Thomas Cook’un beş kadın bir erkek rehberinin tek tip kıyafetleri içinde, işlerini, güler yüzlü ve rofesyonelce yaptıkları görüldü.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı