ANKARA HABERLERİ

Reha Mağden Burgazada'da anılıyor

Hürriyet Haber
22.07.2012 - 00:00Son Güncelleme :
Hürriyet Haber

Çarşamba akşamı Burgazada

Çarşamba günü ailesi, dostları, arkadaşlarıyla saat 19.30'da Burgazada Kabristan'ı ziyaretiyle başlayan anma, saat 20.30'da Burgazada Antigoni Restaurant'daki yemekle sürecek.

Beş kitap ve bir kısa ömür

Mağden ‘Üçünün Nerkisi’, ‘Yazgıların Tableti’, ‘Ah O Müstehcen Salınış’ ve ‘Cehennemde Bir Şehit’ kitaplarının ardından, ölümünden kısa süre önce köşe yazılarından derlediği 'Kalem Ele Küsmeden' kitabını çıkardı. Kitabın prova baskısını gördü, gözlerini yumdu.

Çakır Sait'in küçük kardeşi

"Reha’yı bilirsiniz, Sait’in kardeşi, hangi Sait mi, canım Çakır Sait yok mu Ada’dan, onun küçüğü, zaten iki kardeşmiş bunlar, birbirlerini hiç görmemişler fakat, anlatanların yalancısı değilim, anlatanların hikayecisiyim diyelim bu seferlik, anlatmak sana mı kaldı diyeceksiniz, haklısınız, fakat ikisi de görünürlerde yok, ses soluk da çıkmıyor nicedir, yani ses soluk yok dediysem yanlış anlamayın, kelimeleri, cümleleri, yazıları, hikayeleri, kitapları orta yerde, abisi Sait’le aramızda çok yaş farkı vardı, öyle ki ben doğmadan 2 yıl önce karşı adaya göçmüş bu adadan, Reha da görmemiş, o da abisinin gidişinin ardından 1 yıl sonra gelmiş bu tarafa. Ne bileyim sürgüne mi gelmiş gurbete mi? Bu adamların ikisinde de ‘bulaşıcı bir neşe’ olduğu için bu sürgünün adasını da, karasını da hem neşeye boğmuşlar hem de istemedikleri halde o neş’eden neşet eden bir kedere.

"Yaşadı, yazdı, öleyazdı..."

(...) Söz uçup yazı kalırsa diye Reha Mağden’in kim olduğunu bir hiçkimse olarak kendi eliyle, ağzıyla, sözüyle, yüzüyle buraya almak isterim, olur a yıllar sonra böyle bir ‘adamakıllı adam’ı merak eden birileri çıkar: "1955'de, 13 nisan'da, nevruz fezaya ağmasını bitirmemişken doğdu. yıldızı, savaş tanrısı ares'e ömrü boyunca öykündü; babasının 'kan dökücüsün' diye sevmediği ares'e... oysa o kan dökme pahasına yenilenin yanında olmak istiyordu.?madişvili yusuf ile gonzolidze ayşe'nin; furtunzade hamdi ile yolonsalı saadet'in torunu; onların çocukları hamdi ile ayşe'nin, çağlayan'dan sonra gelen çocukları.?sosyoloji okudu. üniversitede, felsefeye giriş ve kurumlar sosyolojisi dersleri verdi. sonrasında hep gazeteciydi... zahmetli ya da zahmetsiz beş çocuğu var.?zahiri ya da hakiki -yani sanki- kırk yıl rana'yla evliydi. kalbinin kapısının anahtarı ellerinde, kovuğuna girerken 'ürkme reha' diyecek, yüzünü görmüş ya da görmemiş dostları var. lakin, ceddini mağrur, zürriyetini mamur edemedi... yaşadı, yazdı, öleyazdı...?kayboldu, çıktı..."Haydar Ergülen

 


 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Reha Mağden Burgazada'da anılıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Temmuz 2012 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Reha Mağden Burgazada'da anılıyor haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:07
 • Guneş
  07:54
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı