"Onur Baştürk" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Onur Baştürk" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Onur Baştürk

Regl ve sünnet partisi fantezileri

Okumamış olanlar için gazetedeki ilginç haber özetle şöyleydi: Ankaralı psikolog bir anne, 12 yaşındaki kızının ilk regl’sini arkadaşlarının katılacağı bir partiyle kutlamaya karar vermiş.

Kızı ilk önce karşı çıkmış, sonra onun da hoşuna gitmiş fikir.

Psikolog anne amacını, "önyargıları yıkmak" olarak açıklamış.

Çünkü toplumun ’ayıptır söylenmez’ dediği, kızların ergenliğe ilk adımı olan reglinin, tıpkı erkek çocuklarına yapılan sünnet düğünü gibi kutlanmasını sağlamak istiyormuş.

Olay bu... Bana sünnet düğünü de abartılı ve manasız geldiği için "regl partisi" de absürd geldi.

Ama diğer taraf sünnet düğünlerine tam gaz devam ederken annenin aykırı çıkışı hoş tabii.

Yoksa her iki olayın da kutlanacak nasıl bir yanı olabilir?

Hele sünnet düğünleri gerçekten ne gereksiz bir şatafat içerir öyle?

Böyle sorular üretmişken akla başka sorular da takılıyor tabii:

1. Bu regl partisinin verdiği gazla erkek çocuğu olanlar da sünnet düğünü yapmaktan vazgeçip bir restoranda sakin bir davet vermeye mi yönelecekler? Ya da oğlanın ’işi’ dj müziği eşliğinde halledildikten sonra geceyarısına dek süren çılgın "sünnet night"lar mı yapılacak?

2. Regl partileri trend halini alırsa ped firmaları bu işten kesin nemalanıp sponsor olacaktır ünlü annelerin regl partilerine filan.

Peki sünnet partisi düzenleyen ebeveynin başı kel mi? Onlara kim sponsor olabilir? Prezervatif firmaları? ÇEVKO? (Çevre Koruma ve Atıkları Değerlendirme Vakfı).

Görüldüğü üzere adamakıllı, "net" bir sponsorumuz bile yok.

3. Şu anda kapalı olan, ama pek yakında yine açılacağını düşündüğüm Cahide’de, İzzet Çapa ve ekibi, bekarlığa veda partisi gibi acaba regl ve sünnet partileri de verebilir mi?

Gece mekána 18 yaşından küçükler alınamayacağı için partiler gündüz düzenlenir tabii.

Şehir atlası

n Nişantaşı’nın en yeni mekánı Teşvikiye Cami’nin biraz aşağısında, adı Covva. Dışarıdan bakınca küçük bir mekanmış gibi görünüyor. Ama içeriye girince durum değişiyor. Üstelik bol yeşilliğe bakan bahçesini görünce daha çok şaşırıyorsunuz.

Covva’nın menüsü sade. Öyle ıvır zıvır her şey yok. Yenebilecek her şey var işte. Pizzalar, makarnalar, etler, salatalar. Lavaş ekmeğine yaptıkları pancarlı tostları denenmeli, değişik... Bir de balkabağı tatlısı. Covva’yı herkes keşfetmiş şimdiden.

Mesela: Cuma öğlen Mehmet Ali Erbil oradaydı. Eşi Tuğba ve İbrahim Kutluay’la beraber yemek yiyordu.

n Beyoğlu’na da Midpoint açıldı. Beyoğlu İş Merkezi’nin içinde. Gördüğüm en geniş Midpoint şubesi. Terası var. Terasın da terası var.

n Roxy’nin yanı başında Yan diye bir yer var. Geçenlerde gittik. Önce ikinci katında atıştırdık. Çünkü küçük lokmalar halinde geliyor burada her şey. Biraz ondan biraz bundan. Konseptleri bu.

Gerçi konsepte biraz ihanet edip büyük lokmalar da koymuşlar mönüye. Ama küçük lokma takılmak daha iyi. Yan’ın alt katı ise gecenin ilerleyen dakikalarında ummadık bir şekilde ateşleniyor, hareketleniyor. Dj’leri nefis 70’ler, 80’ler çalıyor. Bir tür Otto tribi. Küçük mekan, küçük lezzetler ve kendi halinde eğlenmece.
X