Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Reggina ve Arezzo küme düşürülmeksizin ceza aldı

İtalya'da futboldaki şike skandalı nedeniyle yargılanan takımlardan Reggina ve Arezzo, küme düşürülmeksizin ceza aldı. Reggina'nın Serie A'ya eksi 15, Arezzo'nun ise Serie B'ye eksi 9 puanla başlaması kararlaştırıldı.

ROMA (A.A)
SON GÜNCELLEME

İtalya Futbol Federasyonunun (FIGC) Disiplin Kurulu, yargı sürecinin ilk aşaması neticesinde dün gece açıkladığı kararda, Savcı Stefano Palazzi'nin birinci lig takımlarından (Serie A) Reggina ve ikinci lig (Serie B) takımlarından Arezzo hakkındaki küme düşürme cezası talebini kabul etmedi.

Disiplin Kurulu, Reggina'nın Serie A'ya eksi 15 puanla başlamasını ve kulübe 100 bin avro para cezası kesilmesini kararlaştırdı.

Serie B'de kalması uygun görülen Arezzo'ya da sezona eksi 9 puanla başlama cezası verildi.

Disiplin Kurulu, Reggina Başkanı Pasquale Foti için ise 2 yıl 6 ay görevden men, 30 bin avro da para cezası verildiğini açıkladı.

Disiplin Kurulunun daha önce FC Juventus, ACF Fiorentina, SS Lazio ve AC Milan'a göre daha düşük cezalar vermesi dikkati çekti.

Palazzi'nin geçmiş dönemde AC Milan'ın hakemlerle ilişkilerden sorumlusu Leonardo Meani hakkında aynı iddianamede talep ettiği cezalar ise Disiplin Kurulu tarafından aynen kabul edildi.
Buna göre Meani 3 ay görevden men cezasına çarptırılırken, AC Milan'a ise 10 bin avro para cezası kesildi.

REGGİNA, KARARA TEMYİZ KURULU NEZDİNDE İTİRAZ EDECEK

Reggina kulübü, Disiplin Kurulunun verdiği ceza kararına Temyiz Kurulu nezdinde itiraz edecek.
Reggina'nın avukatlarından Giuseppe Panuccio, kulübün şike skandalıyla hiçbir ilgisi bulunmadığını ileri sürerek, bunu kanıtlamak için kararı temyiz edeceklerini açıkladı.

Panuccio, Disiplin Kurulunun cezaları açıklamasının ardından yaptığı değerlendirmede, "Kararı temyiz edeceğiz. Bununla birlikte, Savcı Palazzi'nin istediği cezalara oranla, Disiplin Kurulu nezdinde elde ettiğimiz neticeyi bir zafer olarak görüyoruz. Serie A'da kalmış olmak, bu mücadelede elde ettiğimiz önemli bir başarıdır" dedi.

Reggio Calabria kentinin Belediye Başkanı Giuseppe Scopelliti ise yaptığı yazılı açıklamada, "Disiplin Kurulu'nun açıkladığı karar, ortaya atılan iddiaların ne denli asılsız olduğunu gösterme açısından hiç kuşkusuz bir ilk adım niteliğindedir. Ancak Reggina'nın ve başkanının bu haksız suçlamalardan tümüyle aklandığını tam olarak gösterebilmek için önümüzde daha kat etmemiz gereken uzun bir yol var" dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz