Reformlarla yatırım ortamı iyileşecek

ANKARA
13.02.2016 - 22:34 | Son Güncelleme:

BAŞBAKAN Yardımcısı Lütfi Elvan, ekonomi açısından kritik bir öneme sahip yatırım, üretim, ihracat ve istihdam alanlarının yasal ve idari anlamda iyileştirileceğini söyledi. Yapısı değiştirilen Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK), Elvan başkanlığında ilk toplantısını yaptı. Elvan, toplantının açılışında özetle şunları şöyledi:

YÜZDE 50’Sİ TAMAM

“3 ay içinde hayata geçirilmesi öngörülen reformların yüzde 50, vaatlerin de yüzde 68’ini gerçekleştirdik. Yeni bir yapı olarak YOİKK’te üyeler daha önceki dönemlerde müsteşarlar düzeyindeydi. YOİKK’i bakanlar düzeyine çektik ve ilgili sivil toplum kuruluşlarımız da bu kurulun üyesi konumuna geldi. Yerli ve yabancı doğrudan yatırımcıların bürokratik işlemlerini sadeleştireceğiz. İş yeri açma ve çalışma ruhsatlarında basitleşme ve uygulama birliği sağlanacak. Enerji lisans ruhsat ve izin işlemleri kolaylaştırılacak, gümrüklerde tek pencere sistemi uygulamaya konulacak.

İŞ MAHKEMELERİ

Yargı sisteminin etkinliğinin artırılması için finans ve bilişim başta olmak üzere diğer sektörlere yönelik ihtisas mahkemeleri oluşturacağız. İş mahkemelerinin yapısı ve işleyişini baştan aşağı gözden geçireceğiz. Şirketlerin kuruluş ve tasfiye işlemlerini kolaylaştıracağız.

PATENT KANUNU

Kamu İhale Kanunu’nu, AB Kamu Alımları Direktifi’ni esas alarak yeniden güncelleyeceğiz. Ülkenin daha nitelikli ve katma değer odaklı bir sınai mülkiyet yapısına geçmesi için yeni Patent Kanunu çıkaracağız.
Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksi’ne göre, 2006’da 155 ülke arasında 84’üncü sırada yer alan Türkiye’nin bugün 189 ülke arasında 55’inci sırada. Bu sıralama Türkiye ekonomisinin hedeflediği konuma, iyileşme sağlanmasına rağmen uygun değil. Türkiye, kredi temini göstergesinde 79’uncu, vergi ödemeleri göstergesinde de 61’inci sırada. Alt göstergeler arasında en kötü durumda olduğumuz alan şirket tasfiyesi. 124’üncü sırada yer almaktayız. Hükümet olarak üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz ve yatırım ortamının iyileştirilmesi hususu en öncelikli alanlarımızdan biri olacak.”

 EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı