Dünya Haberleri

DÜNYA

  Reformcular Humeyni fotoğrafı yırttı, imamlar sokağa döküldü

  Hürriyet Haber
  13 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 12 Aralık 2009 - 22:21

  Tahran Üniversitesi’nde 7-8 Aralıktaki Öğrenci Gününde yapılan izinsiz gösteride Humeyni’nin fotoğrafının yırtıldığının ortaya çıkması üzerine, dün ülke genelindeki dini eğitim merkezlerinde protesto gösterileri ve toplantılar düzenlendi.

  Gösterilerde, olayı kınayan ve eleştiren sloganların yanı sıra “ABD’ye ölüm”, “İsrail’e ölüm”, “Münafıklara ölüm” sloganları atıldı.

  Ordudan kınama mesajı

  İran Silahlı Kuvvetleri ise Ayetullah Humeyni’nin fotoğrafının tahrip edilmesini kınayan bir bildiri yayımladı. Bildiride “Kandırılmış küçük bir grubun, dünya zorbalarına karşı mücadelenin bayraktarlığını yapan İmam’a (Humeyni) karşı ihaneti, İran halkının, özellikle de onun askerlerinin kalbini yaralamıştır” ifadesi kullanıldı.

  İran ile yakınlaşan hesabını iyi yapsın

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Latin Amerika ülkelerini, İran ile yakın ilişkiye girmemeleri konusunda uyardı ve bunun “kötü bir fikir” olduğunu belirtti. Dışişleri forumunda sorumları yanıtlayan Clinton, “İran ile flört etmek istiyorlarsa bu ilişkinin doğuracağı sonuçlara da bakmaları gerekir. Bu konuda iki kez düşüneceklerini umuyorum” dedi. İran Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinejad geçen ay sonunda Brezilya, Bolivya ve Venezuela’yı ziyaret etmişti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı