Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Refiye için yardıma koştuk

  15 Ocak 2013 - 01:05Son Güncelleme : 15 Ocak 2013 - 10:40

  Maddi sıkıntılar nedeniyle sağlığı günden güne bozulan Refiye Yılmaz’ın haberini hurriyet.com.tr gündeme taşıdı. Genç kızın milyonda bir görülen hastalığıyla mücadele öyküsü herkesi derinden etkiledi. Okurlar, sanatçılar, siyasetçiler seferber oldu. Müthiş bir yardımlaşma duygusuyla kısa zamanda 200 bin lira toplandı.

  NADİR görülen Gardner sendromu hastası Tekirdağlı Refiye Yılmaz’ın (23) kalın-bağırsağının tamamı 7 yıl önce alındı. Yılmaz’ın ince bağırsağında da 18 santimetrelik desmoid (yumuşak dokuda oluşan ve genellikle iyi huylu olan tür) tümör tespit edildi. Genç kıza ameliyatının sadece ABD’de yapılabileceği ve 1 milyon liraya mal olacağı söylendi. Bir markette kasiyerlik yapan Refiye, bu haberle neredeyse umudunu kaybediyordu. Hurriyet.com.tr iki gün boyunca olayı yakından takip ederek yaşananları manşetine taşıdı, haberi sosyal medyada yüzbinlerce kişi paylaştı.  YORUM YAZMAK İÇİN TIKLAYIN

  O ARTIK GÜLÜYOR / FOTO GALERİ - Seyit Erçiçek'in objektifinden

  ÇELİK: NE GEREKİYORSA YAPIN

  Gardner sendromu hastası Refiye için yapılan çağrı seferberliğe dönüştü. Tekirdağ Valiliği harekete geçti, Kızılay kampanya başlattı, Çalışma Bakanı Faruk Çelik, hurriyet.com.tr aracılığıyla  ‘Ne gerekiyorsa yapın’ talimatı verdi. Okurlar Refiye’ye yardım elini uzattı. Bir günden kısa sürede yaklaşık 200 bin lira toplandı. SGK, Yılmaz’ın gerektiği takdirde yurtdışında tedavisinin karşılanacağını bildirdi. Sağlık Bakanlığı Türkiye’de ilaç ve nakil konusunda yeterli imkân olduğu bilgisini verdi. Yani Refiye’nin yurt dışına gitmesine de gerek kalmadı.
  Hürriyet’e açıklama yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Refiye sahipsiz değildi, bundan sonra da sahipsiz olmayacak” dedi. Akdağ, Refiye’nin sevk edildiği İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ince bağırsak nakillerinde dünyanın önde gelen merkezlerinden biri olduğunu da vurguladı.

  NAKİL YERİNE İLAÇ OLABİLİR

  Refiye için yardıma koştuk REFİYE SAĞLIĞINA KAVUŞMAK İSTİYOR

  Refiye için yardıma koştuk İMPARATOR’DAN ÇAĞRI


  Bakanlık’tan yapılan açıklamada da şöyle denildi: “Tetkikler neticesinde Refiye Yılmaz için acil ince bağırsak nakli ihtiyacı öngörülmediği anlaşılmıştır. Hastamızın talebi üzerine, başka ülkelerdeki merkezlerden konsültasyon istenecek, farklı görüş gelirse gereği yapılacaktır. Hastamızı, Çapa Tıp Fakültesi’nde takip eden doktorun bu hastalık için rutin kullanılmayan Imatinibö isimli ilacın denenmesi yönündeki tavsiye, Bilimsel Onkoloji Danışma Komisyonu tarafından uygun bulunmamıştır. ”

  Nakil için 4 merkez var Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, Türkiye’de Ankara Numune Hastanesi, GATA, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi ve Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi olmak üzere 4 merkezde ince bağırsak nakli yapıldığını açıkladı.

  Refiye için yardıma koştuk
  Fotoğraf: Seyit Erçiçek

   

  Refiye için yardıma koştuk SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

   

  REFİYE BEYAZ GELİNLİK HAYALİ KURMAYA BAŞLADI 

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 12 Yorum }
  • eylem ... 16.1.2013 09:31:09
   RABBİM şifasını versin inşallah kurtulur..Bugün ona yarın bize..Eğer maddi yardımımız dokunamıyorsa bile duamızı esirgememeliyiz.
  • Zarina Amirova 16.1.2013 08:00:54
   Devlet uygulanan sistemi değiştirsin. Hastalara ücretsiz, özel bakım yapılsın. Doktorları da iyi denetlesinler.
  • Bekir KAYA 15.1.2013 23:30:21
   Refiye zamanında mektup yazmıs saglık bakanlığına o zaman neden yardım etmemişler. 7 yıldır mücadelesini vermiş kız kurtukmak için.
  • Gün Yücel 15.1.2013 17:49:39
   2013 Yilnda herhangi bir tedavinin Turkiye de yapilamayacak olmasi esas dusundurucu bence. Acaba 200 Mercedes almak 5000 euroluk koltukta oturmasak belkide olurdu. Bkz:Almanya hukumeti arac sayisi, milletvekili maaslari yapin karsllastirmanizi. Artik oyunuzuda dusunerek kullanin birazcik daha.
  • gökhan tekiner 15.1.2013 16:47:38
   madem bu ameliyat ülkemizde yapılıyodu neden bu aileye 1 milyon lazım yurt dışına gitmesi lazım dendi yazık değilmi bu kıza
  • osman yilmaz 15.1.2013 15:17:07
   Devletimizin amacı kendini ihya etmek değil zaten.Kendi sınırları içinde yaşayan bireylerinin sıkıntılarını da giderip görmek.Bu türden yardıma muhtaç insanlara yardımların bürokratik engellere takılmadan acilen yetiştirileceği sistem oluşturulmalı.
  Sayfa Başı
  Haberlerelektrikler ne zaman gelecekAnneAnne 7. bölüm fragmanıAnne son bölümkısmetse olur 2 aralıkgamze göktürkkısmetse olur gamze