İZMİR HABERLERİ

Referandumu değerlendirdi

DHA
09.05.2017 - 12:51Son Güncelleme :
DHA

AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya, İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri ile referandum sonuçlarını değerlendirdi. Kaya, referandum sonuçlarının kutuplaşma olarak değerlendirildiği iddiaları için "Kutuplaşabilecek kadar güçlü bir demokrasiye sahip bir yerdesin demek ki" dedi.

AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya, İzmir Ekonomi Üniversitesi Siyaset Platformu Kulübü tarafından düzenlenen "Yeni Sistem ve Seçimin Sonuçları" başlıklı söyleşide üniversiteli gençlerle buluştu.Kaya, referandum sonçularına göre muhalefetin ülkenin sadece kıyı illerinde ve doğuda var olmakla iktidar olamayacağını öne sürerek, şunları söyledi:

"Sandıkta vatandaşlar görüşlerini ortaya koymuş, 'hayır' çıksa biz sokaklara mı çıkacaktık? Türkiye, yeni sisteme merhaba dediği andan itibaren hayır noktasında görev yapmış partilerde tartışmalar başladı. İnşallah iktidar olabilmek adına Türkiye'yi kucaklayan bir siyaset tarzı bu tartışmaların sonucunda ortaya konur. Ülkenin sadece kıyı şeridinde veya doğu bölgesinde var olmakla yüzde 50 artı 1 oyu alamazsınız. Böyle olunca da iktidar olamazsınız. Muhalefet, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan gibi 80 Milyon Türkiye'yi kucaklamayı öğrenmeli"

HAYIR OYU VEREN ÖĞRENCİ SORU SORDU

AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya, bir öğrencinin, "Ben referandumda 'hayır' oyu verdim. 'Hayır' verenlerin neden 'hayır' verdiğini öğrenmek adına çalışmalar yapılamaz mıydı? Eğer 'hayır' çıksaydı neler değişirdi?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Hayır çıksa Türkiye'deki her şey eskisi gibi karmaşık çift baskı ekonomik istikrarı sağlanma noktasında kriz oluşturan sistem sürüp giderdi. Biz çok gayret gösterdik, gelin beraber uzlaşarak değişikleri yapalım diye 2012'den beri kırk takla attık. Karşımızda şöyle bir yapı var; 64 maddede anlaşılıyor 'hadi meclise' diyoruz 'yok' diyorlar. Niye çalıştık 3 yıl o zaman? Değişim güç ister, liderlik ister. Bizim MHP ile yaptığımız o. Değişikliği sağlamak kolay değil. Her liderin harcı değil. bütün yolları da yönleri de söyledik onlar dedi ki statüko kalsın. Biz de artık bu ülkede statüko kalmasın dedik."

"KUTUPLAŞABİLECEK KADAR GÜÇLÜ BİR DEMOKRASİYE SAHİP BİR YERDESİN DEMEK Kİ"

AK Partili Kaya, referandum sonuçlarının kutuplaşma olarak değerlendirildiği iddiaları için şöyle konuştu:

"Güzel bir söz var, 'bir yerde herkes aynı fikirdeyse orada kimse yeterince düşünmüyor demektir'. Demokrasi, fikir birliği anlamına gelmez. Toplumu ilgilendiren her meselede, her seçimde çok yüksek oy oranları totaliter ülkelerin özelliğidir. 'Evet' ile 'hayır'ın yakın çıkabilmesi de demokrasinin bu ülkede ne kadar iyi uygulandığının göstergesidir. Yüksek oranda 'evet' çıksa 'susturuluyoruz, halk korkuyor, baskı var' diyecek olanlar 'evet' ile 'hayır'ın birbirine yakın çıkması sonucu kutuplaşma argümanına sığınıyorlar. Ben bu seçimleri kutuplaşma olarak okumuyorum ama hem 'kutuplaşıyoruz' hem de 'bu ülkede demokrasi yok' diyenlere şunu söylemekte fayda görüyorum; Kutuplaşabilecek kadar güçlü bir demokrasiye sahip bir yerdesin demek ki. Demokrasiyi tam sindiremedikleri için duruma göre pozisyon alıyorlar. Öyle de böyle de tatmin olmayan bir ego hali bu."

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Referandumu değerlendirdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Mayıs 2017 tarihinde saat 12 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Referandumu değerlendirdi haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   06:08
  • Guneş
   07:49
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   15:47
  • Akşam
   18:05
  • Yatsı
   19:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı