Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Referanduma dava hazırlığı

  Onur ÇAKIR/ İZMİR, (DHA)
  06 Ekim 2007 - 12:01Son Güncelleme : 06 Ekim 2007 - 12:01

  DSP İzmir İl Başkanı Özdemir Sökmen, 21 Ekim'de halk oyuna sunulacak anayasa değişikliği paketinin iptali için dava açmak istediğini söyledi.

  AKP'nin geçici 19'uncu madde deki ‘11'inci Cumhurbaşkanı Anayasanın yürürlüğe girmesinden sonra 40'ıncı gün ilk oylaması yapılır' düzenlemesini değiştirmek istemesi tepkilere neden oldu. YSK'nın referandumu iptal etmesi gerektiğini savunan aynı zamanda avukat olan Sökmen, “Olaya bir hukukçu olarak baktığını anlatırken, “Gümrüklerde vatandaşlar oy kullanmaya başladı. AKP pakette değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Kullanılan oyların geçersiz sayılması mümkün olmayacağından YSK'nın referandumu iptal etmesi gerekir” dedi.

  Sökmen, Paketteki 11'inci Cumhurbaşkanı ile ilgili düzenlemenin referandum öncesi değiştirilemeyeceğini belirterek, “AKP'nin bu son dakika hamlesi ne yaptığını bilmediğinin kanıtıdır. Genel Başkanımla görüştükten sonra halk oyuna sunulacak anayasa paketinin iptali için dava açacağım. AKP bu işi eline yüzüne bulaştırdı. İptale mahkum bir referandum” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı