Gündem Haberleri

  Referandum mahkemelik

  ANKARA
  27.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Referandum bilmecesinde son sözü Anayasa Mahkemesi söyleyecek.

  CHP ve DSP’li 110 milletvekili, yüzde 69.12 "evet" oyu aldıktan sonra da "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresi 5, milletvekillerinin 4 yıla indi" tartışması başlatılmasına neden olan referandum paketinde son dakikada yapılan değişiklik yasasının iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. İptal başvurusundaki gerekçeler şöyle:

  TBMM GASP ETTİ TBMM’nin halkoyuna sunulmuş kanunda değişiklik yapma yetkisi yoktur. Düzenlemeyle hem halkın tali kurucu iktidar olarak Anayasa’yı değiştirme yetkisi hem de Cumhurbaşkanı’nın Anayasa değişikliklerini referanduma sunma yetkileri TBMM’ce gasp edilmiştir.

  Tamamen subjektif, belli kişiye yönelik çözüm getiren böyle bir düzenlemenin nihai amacının "kamu yararı" olduğunu söylemek imkansızıdır.

  Düzenleme yapılırken mevcut (görevdeki) kişilerin statüleri etkileniyorsa, konumlarının ne olacağı geçici maddelerle gösterilmelidir. Bütün süreç fiilen yeni bir içtüzük ihdasıdır.

  Gümrük kapılarındaki seçmenler ile 21 Ekim’de sandık başına giden seçmenler, birbirinden farklı metinler için oy kullandı. Bu devletin demokratik niteliği ile bağdaşmaz.

  SEÇENEKLER

  Anayasa Mahkemesi, başvuruyu haklı görür ve iptal kararı verirse, YSK’nın da referandumu bütün sonuçlarıyla birlikte iptal ettiğini açıklaması gerekecek. Başvuru reddedilirse yürürlüğe giren tüm düzenlemeler vize almış olacak. Ancak, Gül’ün görev süresi, genel seçimlerin ne zaman yaşanacağı tartışması sürecek. Mahkeme, "Bu konuda YSK yetkili, benim görevime girmez" de diyebilir.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı