Dünya Haberleri

DÜNYA

  Referandum için güvence aldık

  İhsan DÖRTKARDEŞ/ (DHA)
  17 Temmuz 2007 - 12:09Son Güncelleme : 17 Temmuz 2007 - 13:24

  IRAK'ın kuzeyindeki yerel ‘Kürt Bölgesi Başkanı’ ve Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani, Kerkük’te dün düzenlenen bombalı saldırıları kınarken, “Bu tür kirli oyunlara rağmen referandum sürecinin devam edeceğini’ söyledi. Bölgesel Kürt Parlamentosu'nun 2'nci başkanı Kemal Kerküki ise, Kerkük'teki referandum için ABD ve İngiltere'den yazılı güvence aldıklarını öne sürdü.

  Barzani, yaptığı açıklamada teröristlerin Kerkük’teki birlik ve beraberliği bozmak istediğini, bu hain planlara karşı uyanık olunması ve teröristlerin oyunlarına gelinmemesini istedi. Barzani, “Teröristlere verilecek en iyi cevap hiç kuşkusuz bu zor günde kentteki birlik ve kardeşliği korumak olacaktır. Kerkük’ün geleceğini belirleyecek olan Irak Daimi Anayasası’nın 140. maddesinin uygulanmasını istemeyen teröristler bu tür saldırılar gerçekleştiriyor. Teröre ve onun arkasındaki güçlerin Kerkük üzerindeki kirli oyunlarına izin vermeyeceğimizi ve durum ne olursa olsun sürecin işleyeceğini herkese ilan ediyorum. Kerkük’ü kana bulayan katillerin kesinlikle yakalanıp cezalandırılacaktır” dedi.

  “YAZILI GÜVENCE VAR”

  Bölgesel Kürt Parlamentosu Başkan Yardımcısı Kemal Kerküki ise, Avrupa Parlamentosu üyesi Feleknas Uca ve Yezidi temsilcileriyle yaptığı görüşmelerde, ABD ve İngiltere başta olmak üzere Irak’ta müttefik güçlerin 140.maddenin zamanında uygulanması konusunda yazılı desteği bulunduğunu söyledi. Kerküki, “Kerkük’te düzenlenecek referandum bu kentin Kürdistani kimliği üzerinde yapılamaz burada amaç sadece kentin idari olarak merkezi hükümete ya da Kürdistan bölge hükümetine bağlanmasını belirlemektir” dedi.

  Kürt lider Barzani'nin lideri olduğu IKDP'ye bağlı Peyamner adlı internet sitesine açıklama yapan Kemal Kerküki, Kerkük ve diğer ‘koparılmış’ bölgelerin Kürdistani kimliğinin tarihi ve coğrafi olarak ispatlandığını bu konuda hiç sorun yaşamadıklarını savunurken, “Kerkük’te düzenlenecek referandum bu kentin Kürdistani kimliği üzerinde yapılamaz burada amaç sadece kentin idari olarak merkezi hükümete ya da Kürt bölge hükümetine bağlanmasını belirlemektir. 140. maddenin uygulanmasının ertelenmesi veya bu maddeye yönelik yapılacak herhangi bir değişikliği kesinlikle kabul etmeyeceğiz. 140. maddenin uygulanması konusunda ilgili yerlerden gerekli desteği aldığımıza rağmen bu maddenin zamanında uygulanmaması büyük bir kaosa neden olacaktır” diye konuştu.

  HALİLZAD’A TEPKİ

  ABD’nin eski Irak büyükelçisi Zalmay Halilzad’ın, “Kerkük sorunu çözülmezse bunu BM’ye taşıyacağız” sözlerini değerlendiren Kemal Kerküki, “Halilzad’a, ‘Eğer Kerkük meselesini BM’ye taşımak istiyorsan neden Kürdistan meselesini BM’ye taşımıyorsun ki biz bir millet olarak dilimizle, kültürümüzle ve coğrafyamızla kendi geleceğimizi belirleme hakkına sahibiz’ cevabını ilettik” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı