Dünya Haberleri

  'Referandum ertelenirse iç savaş çıkar'

  İhsan DÖRTKARDEŞ/ (DHA)
  31.07.2007 - 13:33 | Son Güncelleme:

  IRAK Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri ve ‘Kürdistan Bölge Başkanı’ Mesut Barzani, Irak Anayasası’nın Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerin geleceğini belirleyecek olan 140'ıncı maddenin uygulanmaması durumda iç savaş çıkabileceğini öne sürdü. Barzani, Kürtler'in Irak’ın toprak bütünlüğüne bağlılığının, Irak Hükümeti'nin Anayasa’ya bağlı kalmasıyla mümkün olduğunu söyledi.

  Bağdat’tan uydu aracılığıyla Arapça yayın yapan, ABD hükümeti tarafından finanse edilen El-Hurra Televizyonu’na konuşan Barzani, Kerkük’ün durumunu belirleyecek Irak Anayasası’ndaki 140’ıncı madde, Kerkük referandumu ve Kürdistan İttifakı Bloku’nun merkezi Bağdat hükümeti ile ilişkileri konusuna değindi. Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin internet sitesi Pukmedia’nın haberine göre, Irak Anayasası’nın uygulanmasında merkezi Hükümetin yavaş davrandığını ve bunu pek fazla önemsemediğini anlatan Barzani, şöyle dedi: “Irak Hükümeti’nin Kerkük konusundaki duyarsızlığı kötü sonuçlara neden olabilir. Bunun için 140.maddenin uygulanmasıyla ilgili anayasada yapılacak hiçbir değişikliği kabul etmeyeceğiz" dedi. Kerkük referandumu konusuna da değinen Mesut Barzani, "140’ıncı maddenin uygulaması ile ilgilenen bir komisyon var ve siyasi bir kararla söz konusu referandumun ertelenmesi yada uygulanmadan kaldırılmasını kabul etmemiz mümkün değildir. Çünkü böylesi bir karar Kerkük’ün durumunu tehlikeye atar.”
  ABD destekli kanalın, ‘140’ıncı madde uygulanmazsa Kürdistan İttifakı Irak Parlamentosu’ndan çekilir mi?' sorusuna Mesut Barzani, “Tartışmalı bölgeler olan Kerkük ve Kürdistan’dan koparılan diğer Kürt bölgeleri konusunda yumuşak davranmaya özen gösteriyoruz. Iraklıların yüzde 80’i Anayasa ve 140.maddeye oy vermiştir. Bundan dolayı yasal ve anayasal yolların tıkandığından umudumuz kesilirse, başka yollara baş vurmamızda doğal hakkımızdır” yanıtı verdi. Barzani, Irak Anayasası’nın Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerin geleceğini belirleyecek olan 140.maddenin uygulanmaması durumda ise iç savaş çıkabileceğini söyledi.

  IRAK BÖLÜNMEYE DOĞRU

  Irak’ın güneyinde bulunan Basra, Amara, Nasıriye, Divaniye ve Semave kentlerinin 45 üst düzey aşiret lideri toplanarak Irak’ın güneyinde bir ve otonom bir hükümetin kurulması için anlaşmaya vardı.
  Kona Ajansının geçtiği haberde, Irak’ın güneyinde otonom bir bölge kurulması anlaşmasıyla ilgili beyanname hazırlarken, Abdülmuhsin Şılış 5 yıl için bu hükümete başkan olarak seçildi. Ayrıca idare ve şura kurultayı için 100 aşiret şeyhi ve mühendisin, 30 aydın ve entellektüelin bu 5 vilayetin otonom bir bölgede birleşmesi ve hükümeti için gerekli yasal çalışmalara başladığı belirtildi.

  Irak için bir süre önce ”Yumuşak Bölünme” planı hazırlanmış ve bu plan Bush yönetimine sunulmuştu.
  Planda Irak’ın güneyinde Sünni otonom bölge kurulmasını öngörüyor.

  Ülkenin Kuzeyinde Kürtler, ortasında ise Şiiler etkin durumda bululurken, Kürtler, 1991 yılından bu yasa özerk olarak yönetimlerini sürdürüyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı