Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Redhack Dışişleri'nin belgelerini yayımladı

  Hürriyet Planet
  26.08.2012 - 19:25 | Son Güncelleme: 26.08.2012 - 14:39

  'Kızıl Hackerlar' olarak da bilinen bilgisayar korsanları grubu Redhack, Temmuz ayında Dışişleri Bakanlığı'nın sitesini hack'lediğinde ele geçirdiği belgelerin bir kısmını yayımladı.

  Redhack, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Dışişleri'ni hackledikten sonra 'Ellerinde bir şey yok' demişlerdi. Bu yüzden yabancı misyon çalışanlarının kimliklerini yayımlamıştık. Ardından elimizde belgeler olduğunu ve tutukluların hemen bırakılmasını istemiştik. Redhack'li diye alınan yedi kişiden dördü bırakıldı fakat ne yazık ki yine elimizde belge olduğuna inandıramadık ;) Elimizdeki binlerce belgenin en önemsizlerinden biri (LİNK) Elimizdekiler o kadar çeşitli ki... Bu önemsiz belge de 'Redhack sadece başvurulara erişebildi' diyen Naci Koru'ya gelsin (LİNK) Redhack'in elindeki belgelerdeki çeşit o kadar çok ki ayıklamamız bayağı zaman aldı. Kararnameler bile var (LİNK)" açıklamasını yaparken çeşitli dosya paylaşım sitelerinin linklerini tweet'ledi.

  Redhack Dışişlerinin belgelerini yayımladı Anonymous, THY'nin internet sitesini çökertti

  Redhack'in sitelere yüklediği belgeler arasında, TÜBİTAK Başkanı Nüket Yetiş'e Avrupa Uzay Ajansı Genel Direktörü Jean-Jacques Dordain tarafından gönderilmiş resmi antetli bir mektup, Türkiye'nin Mainz Başkonsolosluğu'nda çalışan bir memurun emeklilik talebiyle ilgili dilekçe ve Türkiye'nin yurtdışındaki çeşitli misyonlarına atanan diplomatların atama kararları bulunuyor.

  Korsanların belgeleri yayımlama amacının içeriği ifşa etmekten ziyade "Elimizde belgeler var" mesajını göndermek olduğu tahmin ediliyor.

  TEMMUZ AYINDA HACK'LEDİLER
  Redhack bu yılın Temmuz ayında Türkiye'nin dış politikasına bir tepki olarak Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesini hack'lemiş ve eylemi Sivas Katliamı'nda ölenlere ithaf etmişti.

  Redhack Dışişlerinin belgelerini yayımladı REDHACK DIŞİŞLERİ'Nİ HACK ETTİĞİNİ DUYURMUŞ, YABANCI MİSYONDA ÇALIŞANLARIN KİMLİKLERİNİ YAYINLAMIŞTI

  Siteye yarım saat kadar erişim sağlanamazken, Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru kritik bir durum olmadığını belirterek, "Bize yaz okulu ya da staj gibi konularda online başvuru yapılıyor. Bunu bir firma üzerinden gerçekleştiriyoruz. Firmanın server'ları hack'lenmiş, o arada bizim siteye de girilmiş. Ancak sadece online başvuru bölümü etkilenmiş. O sayfayı kapattık. Şu anda zaten bir başvuru durumu yok. Dolayısıyla kritik bir durum söz konusu değil" demişti.

  Redhack Dışişlerinin belgelerini yayımladı GELİŞME ÜZERİNE TÜRKİYE'DEKİ YABANCI MİSYONLARA BİLGİ VERİLMİŞTİ
   
  "AYIKLADIKÇA YAYIMLAYACAĞIZ" DEMİŞLERDİ
  Bunun üzerine Redhack, Koru'nun açıklamasını yalanlamak amacıyla Türkiye'deki yabancı ülke misyonlarında çalışan personelin kimlik kartlarının kopyalarını yayınlamıştı.

  Redhack üyeleri Twitter'dan yaptıkları açıklamada belgeleri ayıkladıkça yeni ifşaatlar yapacaklarını ifade etmişti.

  Olaydan birkaç gün sonra Dışişleri Bakanlığı Türkiye'deki yabancı misyonlara olayla ilgili nota vererek bilgilendirmede bulunmuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı