Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Recm edecekti

  Hürriyet Haber
  21 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 21 Eylül 2000 - 00:01

  Minik yavrusunu katleden sapık komşusunu tatbikatta gören anne Hanife Aktar, katili taşla öldürmek istedi. Acılı annenin recm etme çabasını ve halkın linç girişimini 500 kadar polis güçlükle önledi.

  PENDİK'te bir ay önce inşaatta, kafasına kalasla vurularak öldürülen 13 yaşındaki Murat Aktar'ın katilinin, kapı komşusu taksi şoförü İrfan Adaş olduğu ortaya çıktı. Cinsel tacizde bulunduğu Murat Aktar'ı, kendisini ele vermesinden korktuğu için öldürdüğünü itiraf eden İrfan Adaş'a, tatbikat için götürüldüğü olay yerinde lanet yağdı. Acılı anne Hanife Aktar, yerden aldığı büyük bir taşla sapık katili öldürmek istedi. Tatbikat sırasında linç edilmek istenen sapığı 500 polis korudu.

  Murat Aktar 27 Ağustos’ta kaybolmuş bir hafta sonra Cihan Mahallesi Dolayoba Caddesi'ndeki inşaatın bodrum katında ölü bulunmuştu. Asayiş Şube Cinayet Büro Amirliği ekipleri, vahşice öldürülen Murat Aktar'ın katil zanlısı olarak, kapı komşusu 39 yaşındaki İrfan Adaş'ı yakaladı. Suçunu itiraf eden Adaş, dün tatbikat için olay yerine götürüldü.

  500 POLİS KORUDU

  Yaklaşık 500 Çevik Kuvvet polisi tarafından, geniş güvenlik önlemi alındı. Polis yeleği giydirilerek olay yerine getirilen İrfan Adaş, Pendik Cumhuriyet Savcısı Suat Gül'e, olayı şöyle anlattı:

  ‘‘Karım, mahalledeki bazı kadınlarla altın gününe katılmış. Son olarak altın alma sırası gelen komşumuzun oğlu Murat Aktar bize gelerek, 'Annem altını istiyor' dedi. Altını vermeyeceğimi söyleyerek onu evden kovdum. Akşam yolda yürürken yeniden rastladığım Murat'a, 'Gel sana annenle ilgili bir şey anlatacağım' diyerek, onu inşaatın bodrumuna götürdüm. Pantolonumu indirdim ve masturbasyon yaparken beni izlemesini istedim. Bağırıp kaçmaya başladı ve 'Seni söyleyeceğim' dedi. Kolundan tutup savurdum, yere düşüp bayıldı. Rezil olmaktan korktuğum için sonra da kafasına kalasla vurup öldürdüm.’’

  Aktar'ın yakınları linç girişiminde bulundu, ancak geniş güvenlik önlemi buna izin vermedi. Katile lanet yağdıran Murat Aktar'ın annesi Hanife Aktar ile ablası Ayşe Aktar baygınlık geçirdi. Daha sonra Pendik Adliyesi'ne götürülen İrfan Adaş, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

  Recm nedir?

  İslam'da zina suçu işleyen evli insanların taşlanarak öldürülmesi. Şeriat hükümlerine göre yargılanıp suçlu bulunan kişiler, bir meydanda yarı beline toprağa gömülüyor. Etrafında toplanan yöre insanları da suçluyu taşlamaya başlıyor. Taşlama, suçlularının öldüğünden emin olana kadar sürüyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı