İZMİR HABERLERİ

Reçine için eylem planı

DHA
01 Ağustos 2017 - 11:22Son Güncelleme : 01 Ağustos 2017 - 15:56

ORMAN ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) plastik sanayiden tıp alanına kadar birçok farklı sektörde kullanım alanı olan reçine ve reçine türevi ürünlerde dışa bağımlılığı bitirmek ve üretimde yerel kaynakların kullanılmasını sağlamak maksadıyla geliştirdiği “Reçine Eylem Planı" çalışmalarını hızlandırdı.

DHA

OGM uyguladığı eylem planı kapsamında reçine üretimi ve kalitesinde önemli yer tutan kızılçam ağaçları açısından oldukça zengin bir potansiyele sahip İzmir ve Manisa’da 5 yıl boyunca toplam 700 dekarlık sahada 85 ton reçine üretimi gerçekleştirecek. Ormanlardaki reçine potansiyelini üretime kazandırmak amacıyla harekete geçen Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2017-2021 yılları arasında uygulanacak Reçine Eylem Planı'nı hayata geçirdi.

Bu yıl içerisinde reçine üretimi yapılacak alanların belirlenmesi ve üretimde görev alacak personele eğitim verilmesi planlanıyor. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Reçine Eylem Planı’nın ekonomik açıdan büyük önem taşıdığına dikkat çekerek “Kağıt, kozmetik, ilaç sektörü ile kauçuk ve lastik sanayi olmak üzere pek çok sektörde kullanılan ham reçine ve türevleri yurt içerisinde yeterli miktarda üretilip işlenemediğinden tamamına yakını ithal ediliyor. Sadece 2016 yılında 9 bin 942 ton reçine 15,6 milyon dolar karşılığında ithal edildi. Bakanlık olarak hazırladığımız eylem planı ile reçine üretiminde dışa bağımlılığı azaltacağız. Yerli üreticileri destekleyerek, ithalattan ihracata geçeceğiz. Böylece tabiatımız da devletimiz de kazanacak" dedi.

 

Etiketler: izmir , reçine , Eylem

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Reçine için eylem planı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Ağustos 2017 tarihinde saat 11 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Reçine için eylem planı haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:33
  • Guneş
   06:20
  • Öğle
   13:26
  • İkindi
   17:12
  • Akşam
   20:12
  • Yatsı
   21:45
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı