ANKARA HABERLERİ

Reçete olmadan yola çıkmayın

Hürriyet Haber
25 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 24 Ağustos 2009 - 19:45

Gelişmekte olan ülkelere veya bazı ilaç tedavilerinin tam olarak mevcut olmadığı yerlere yapılan gezilerde sağlık çantasının kesinlikle ihmal edilmemesi; bazı ilaç reçetesi çeşitlerinin de yolcunun o ilaç tedavisine ihtiyacı olduğunu belirten ve bir doktor tarafından imzalanan tıbbi tasdik belgesi ile taşınması gerekiyor.

Hürriyet Haber

Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü yetkililerinin verdiği bilgiye göre, yaz dönemiyle artan seyahatlerde, içinde acil durumlarda gerekli olabilecek ilaç ve malzemelerin bulunduğu sağlık çantasının bulundurulması isteniyor. Hiçbir seyahatin kısa ya da uzun olmasına bakılmaksızın, her an gerekebileceği düşünceyle seyahat çantasının eksiksiz hazırlanması ve tüm yolculuklarda taşınması öneriliyor.

Önemli sağlık risklerinin bulunduğu, özellikle gelişmekte olan ülkelere veya bazı ilaç tedavilerinin tam olarak mevcut olmadığı yerlere yapılan gezilerde sağlık çantasının kesinlikle ihmal edilmemesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

Çantada, sık rastlanan hafif hastalıkları tedavi etmek için temel ilaçların, ilk yardım malzemelerinin ve bir yolcuya lazım olabilecek diğer sağlık malzemelerinin bulunması gerekiyor.

Onay belgesi gerekiyor

Bunun yanı sıra, bazı ilaç reçetesi çeşitlerinin, yolcunun o ilaç tedavisine ihtiyacı olduğunu onaylayan ve bir doktor tarafından imzalanan tıbbi tasdik belgesi ile taşınması gerekiyor. Bazı ülkelerin, bu belgenin sadece doktor tarafından değil, aynı zamanda ulusal sağlık idaresi tarafından da imzalanması isteniyor.

Gezi sırasında ilaçların kaybolma riskini en aza indirmek için tüm ilaçların el çantasında taşınmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Herhangi bir duruma karşı tedbir olarak ilaç miktarının, ihtiyacın 2 katı kadar olması öneriliyor. İhtiyaç halinde temin edilmesi mümkün olmayan diş bakımı, kontak lensler, göz bakımı, cilt bakımı ve kişisel hijyen malzemelerinin ise yeterli miktarda bulundurulmasına özen gösterilmesi gerekiyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Reçete olmadan yola çıkmayın haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:04
  • Guneş
   05:55
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:51
  • Yatsı
   21:28
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı