Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Reçete 100 milyon $

Teniste artık bu organizasyona ve tesis yapımına odaklanmalıyız. En önemli eksiklerimizden biri uluslararası alanda ses getirecek bir lokomotiv tenisçimizin olmaması... Federasyon 4 senelik bir proje geliştirmeli.

Engin KRATZER
SON GÜNCELLEME
GEÇTİĞİMİZ hafta sonu, Garanti Koza’nın patronajında İstanbul Cup yetkilileri, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay’ı, federasyon yetkilileri ve medya mensuplarını Londra’ya davet ettiler. Wimbledon Tesisleri’nin yanı başındaki bir otelde WTA Tour Sonny Ericsson CEO’su Larry Scott ile profesyonel bayan tenisçilerini temsil eden iki kez Grand Slam şampiyonu Fransız Mery Pierce’ın da hazır bulunduğu bir basın toplantısı yapıldı. Toplantıda Larry Scott, İstanbul’un 2011’den 2013’e kadar WTA Championship Turnuvası’nın ev sahipliği yapacağını açıkladı. Daha önceki yıllarda, New York, Münih, Los Angeles gibi önemli metropollerde düzenlenen WTA Tour’un bu büyük sezon finalini İstanbul, Bangalore (Hindistan) ve Monterrey (Meksika) şehirlerini eleyerek kazandı.

Mery Pierce’nin ifadesine göre İstanbul’un ipi göğüslemesinde Venus Williams ve Maria Sharapova’nın olumlu yorumları büyük rol oynadı. Türk tenisinin gelişmesinde büyük katkı sağlayacak bayan tenisinin bir nevi olimpiyatları sayılan bu etkinliği İstanbul’a getirilmesinde büyük pay sahibi olan Garanti Koza Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü İlkel ve ekibini tebrik ediyoruz.

Şimdi gelelim asıl önemli konuya... WTA Championship Türk tenisi için çok önemli bir misyonu üstlendi. Bir kere devletin bu organizasyonla beraber, tenis sporunu uluslararası boyutlardaki destekleri de başladı. Bizim bundan sonra sadece bu organizasyona ve tesis yapımına odaklanmamız gerekiyor. Bakın en önemli eksiklerimizden bir tanesi uluslararası alanda ses getirecek bir lokomotiv tenisçimizin olmaması... Bunu ortadan kaldırmak için hemen başta Tenis Federasyonu’nun hazırlayacağı, sadece kağıt üzerinde kalmayacak 4 senelik bir projenin geliştirilmesi gerekiyor. Bu projeyle, 2011 yılında bir Türk tenisçisinin gerçekten bir Grand Slam Turnuvası’nın ana tablosuna girmesi sağlanmalı.

Kapsamlı proje şart

Tabii bunu yaparken de WTA Championship, İstanbul Cup ve Türk tenisinin yeniden yapılanmasının yaklaşık 100 milyon dolarlık bir kaynakla desteklenmesi gerekiyor. Çünkü WTA Championship organizasyonunun 3 yıl üst üste İstanbul’da olmasının temel maliyeti 42 milyon dolar. Bu rakamı 3’e böldüğümüzde Garanti Koza ve devlet adına spor teşkilatımız her yıl 14 milyon doları WTA’ya vermeyi taahüt etti. Bu rakam WTA’ya lisans bedeli, İstanbul’un tanıtımı ve dağıtılacak para ödülünü içeriyor. Bana göre, yaklaşık bir o kadar para da tesislerin yapımına ve bunun paralelinde Türk tenisinin gelişmesine ayrılmalı.

Devletin en büyük desteği Spor Toto’dan. Spor Toto Genel Müdürü Bekir Yunus Uçar’ın verdiği bilgilere göre, 2008 yılından itibaren futbolun dışında tenis sporu da başta uluslararası müsabakalar olmak üzere iddaa oyununa katılacak. WTA Championship maçları da iddaa programında olacağı için isim hakkı bedeli ödenecek.

İstanbul sporda çağ atladı. Basketbolda Avrupa Şampiyonası, Dünya Şampiyonası (2010), futbolda Şampiyon Kulüpler Kupası, Formula 1, MotoGP, teniste TED Open, İstanbul Cup derken WTA Championship ile sporda da dünyanın önemli merkezlerinden biri oldu.

Destek adil olmalı

Devlet
öncelikle tenisi Anadolu’ya yaymalı ve daha ziyade bu sporu izlemeye meraklı bayanlarımızı kortun kenarında değil içinde olmaya yönlendirmeli. Bunun dışında yerel belediyelerin, tenis kulüplerinin bulunduğu arsalar için yıllık kısmen fahiş denecek kiralar almaması, kulüplere bu yönde yardımcı olması ve onları mahkeme kapılarından uzak tutması gerekir. 59 yıldır devletten bir kuruş destek almayan başta TED Open olmak üzere istikrarlı bir şekilde uluslararası turnuvalar düzenleyen ve Türk tenisine katkı sağlayan kulüplerden kira alınmak yerine destek olunmalı. Efsane tenisçimiz Nazmi Bari’nin de yıllardır vurguladığı önemli konulardan bir tanesi de, ithal edilen tenis topları ve raketlerine uygulanan gümrük ile vergi oranlarının yüksek olması. Eğer bu ortadan kalkarsa tenis malzemeleri de daha ucuza malolacak.

Sony Ericsson Championship nedir?

Bu organizasyonu bayan tenisinin bir nevi olimpiyatı olarak adlandırabiliriz. Her yılın sonunda dünya bayanlar tenis sıralamasında teklerde ilk 8 tenisçi, bir araya gelip, 4’erli iki grup halinde, birbirleriye oynayarak "Bu senenin en iyi tenisçisi benim" unvanını alabilmek için yarışıyor. Toplam para ödülü 4.5 milyon dolar. Birinci olan tenisçinin alacağı çek tutarı ise 1.5 milyon

dolar. Geçen yıl Madrid’de finalde Amelie Mauresmo’yu yenen Justine Henin yıl sonunun en iyi tenisçisi seçilmişti. Çiftlerde de en iyi 4 çift takımı şampiyonluk için mücadele ediyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler