KONYA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Recep Konuk: "Kooperatifçilikle, markalaşırsınız''

DHA
20.12.2017 - 13:45Son Güncelleme :
DHA

KONYA,(DHA)-PANKOBİRLİK (Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği) Genel Başkanı ve Ak Parti Karaman Milletvekili Recep Konuk, 'Dünya Kooperatifler Günü' nedeniyle yayınladığı mesajda, üreticilerin kooperatifler sayesinde markalaşabileceğini söyledi. Konuk, ''100 hatta, 1000 çiftçi bir veya birkaç ürünü üretmek için bir araya geldiğinde 30-40 bin dönüm arazi işletir ve binlerce ton üretir. Alırken de, satarken de masaya eli güçlü oturur. Kooperatifçilikle, sanayide küçük hacimli üretimleri büyük bir üretim gücüne dönüştürebilir, hatta markalaştırabilirsiniz. Dünya bunu yapmış, Pankobirlik'te  ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi'nde de biz yaptık.” dedi.
Türkiye'nin önde gelen kooperatiflerinden olan Pankobirlik Genel Başkanı ve milletvekili Recep Konuk, 'Dünya Kooperatifçilik Günü' nedeniyle kooperatifçiliğin önemini anlattı. Konuk, şöyle konuştu: ''Dünya’da bütün kooperatifler, teşekkürü hak edecek, sermayesi sınırlı olan toplum kesimlerini, ekonominin etkin aktörü yapan, ekonomi çarkını büyüten, o çark içinde üyelerinin ezilmesini önleyen işler yapıyor. Kooperatiflerin her ekonomi için önemi büyüktür. Ancak kooperatiflerin her ekonomideki rol ve payı aynı değildir. Kooperatiflerin sosyo-ekonomik hayattaki rolleri ülkeden ülkeye, ekonomiden ekonomiye, toplumdan topluma farklıdır" dedi.  
TÜRK KOOPERATİFÇİLİĞİNİN, ÖNÜNDEKİ TÜMSEKLERİ TEMİZLEDİK
5 yıl önce yayınladıkları Kooperatifçilik Strateji Belgesi'ni yayınladıklarını belirten Konuk,  o belgenin ortaya koyduğu vizyon çerçevesinde Türk kooperatifçiliğini hızlı adımlar atmasını sağladıklarını kaydetti. Konuk, ''Kooperatiflerimizi faaliyet alanı ve üye ile sınırlayan ticari kalıpları, kırıp attık. Şimdi kooperatiflerimizin önü daha açıktır. Üçüncü kişilerle ticaretlerinin ya da yeni sektörlere adım atmalarının önünde engel yok. Kooperatiflerin yapamayacaklarını sıralayan yaklaşımı yapabileceklerine odaklanacakları, girişim özgürlüğünü esas alan yaklaşımla değiştirdik. Türk kooperatifçiliğini, menzile taşımak isteyenlerin önündeki tümsekleri temizledik." diye konuştu.
KOOPERATİFÇİLİKLE MARKALAŞTIRABİLİRSİNİZ
Ülke kooperatifçiliğinin ekonomide bir alternatif bir yol olmadığını, zorunlu istikametlerden biri olduğunu dile getiren Başkan Recep Konuk, "Mesela 30-40 dönüm arazinin sahibi olan bir çiftçi, ne girdi alırken, ne ürettiğini satarken avantajlıdır. Ancak 100 hatta, 1000 çiftçi bir veya birkaç ürünü üretmek için bir araya geldiğinde 30-40 bin dönüm arazi işletir ve binlerce ton üretir. Alırken de, satarken de masaya eli güçlü oturur. Kooperatifçilikle, sanayide küçük hacimli üretimleri, büyük bir üretim gücüne dönüştürebilir, hatta markalaştırabilirsiniz. Dünya bunu yapmış, Pankobirlikte ve  Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinde de biz yaptık.” dedi.
FOTOĞRAFLI 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Recep Konuk: "Kooperatifçilikle, markalaşırsınız'' haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KONYA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Eylül 2018, Salı
 • İmsak
  05:12
 • Guneş
  06:33
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  16:11
 • Akşam
  18:51
 • Yatsı
  20:06
Sayfa Başı