EDİRNE HABERLERİ

Recep Gürkan, Ressam Hasan Rıza’yı ölümünün 103’ncü yılında andı

DHA
29.03.2016 - 16:47Son Güncelleme :

Recep Gürkan, Ressam Hasan Rıza’yı ölümünün 103’ncü yılında andı

DHA

EDİRNE,(DHA)-EDİRNE Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Osmanlı Dönemi’nin en önemli ressamlarından biri olan Hasan Rıza’yı ölümünün 103'ncü yıldönümünde saygı, minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, yayınladığı mesajda şu ifadeleri kullandı: “Osmanlı Dönemi’nin en önemli ressamlarından biri olan Hasan Rıza, savaş betimlemeleriyle dikkat çekmiştir. İtalya’da bir süre kaldıktan sonra Edirne’ye yerleşen ve Edirne’de Sanat Okulu’nun müdürlüğünü yapan Hasan Rıza, Balkan Savaşları sırasında hayatını kaybetmiştir. Bulgar bombardımanından eserlerini kurtarmak için evine gittiği sırada şehit düşen Hasan Rıza’nın bugün birçok eseri Tarihi Edirne Belediye Binası’nda yer almaktadır. Halen Edirne Belediyesi Binası’nda bulunan; 1896 yılında resmettiği ‘Fatih’in Gemileri Karadan Yürütmesi’, ‘Osmanlı’nın Rumeli’ye Geçişi’, 1903 yıllarında resmettiği ‘Havuz Başında Gergef İşleyen Kızlar’, 1903-1904 yılında resmettiği tahmin edilen ‘Kuzular’ ve ‘Karlı Bir Havada Geyikler’ isimli tablolar ziyarete gelenleri büyülemeye devam etmektedir. Hasan Rıza gibi bir ressamın Edirne’de yaşamış olmasının ve onun çizdiği tabloların Edirne Belediye Binası’nın duvarlarında yer almasının gururu içerisindeyiz. Yüz yılı aşan resimleri hala görenleri büyülemektedir. O günlerin yaşamını, çekilen acıları, zaferleri ve yenilgileri resmeden ünlü ressam Hasan Rıza’nın maalesef çok az sayıda tablosu günümüze ulaşmıştır. Böylesi değerli bir ismin bize bıraktığı bu eşsiz mirası sonsuza kadar korumak, bu değere sahip çıkmak ise bizlerin en birincil görevidir. Tarihi Belediye Binası’nın duvarlarını süsleyen bu eserleri yurtiçi ve yurtdışından gelen misafirlerimize tanıtarak, onların da bu eşsiz mirasa tanık etmeleri de bizleri mutlu etmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle bu vatan uğruna canını feda eden tüm şehitlerimiz ile Hasan Rıza’yı ölümünün 103’ncü yılında saygı, minnet ve şükranla anıyorum”

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden Recep Gürkan, Ressam Hasan Rıza’yı ölümünün 103’ncü yılında andı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2016 tarihinde saat 16 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Recep Gürkan, Ressam Hasan Rıza’yı ölümünün 103’ncü yılında andı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı