EDİRNE HABERLERİ

Recep Gürkan: Kırkpınar’a da, katı atığa da destek yok

DHA
07.09.2017 - 16:02Son Güncelleme : 07.09.2017 - 16:02
DHA

EDİRNE,(DHA)- EDİRNE Belediye Başkanı Recep Gürkan, 656. Kırkpınar Yağlı Güreşleri için Başbakanlık Tanıtma Fonu’na ve Edirne Katı Atık ve Bertaraf Tesisleri’ne hibe almak için de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuruda bulunduklarını ancak bunun kabul edilmediğini belirterek, “Bunu siyasete mal etmek istemiyorum. Ama durum bu” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, düzenlediği basın toplantısında Kırkpınar ve Katı Atık Bertaraf Tesisleri hakkında bilgi verdi. Her yıl Şubat Ayı’nda Kırkpınar Yağlı Güreşleri için Başbakanlık Tanıtma Fonu’ndan destek istediklerini belirten Gürkan, “1 milyon 200 bin ile 1 milyon 500 binlik bir dosya gönderiyoruz. Bize destek olun diye. Çünkü Kırkpınar UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. 2014 yılında 100 bin lira göndermişlerdi. Ben de iade edeceğim demiştim. O zaman Sayın Mehmet Müezzinoğlu devreye girmişti 400 bin liraya çıkmıştı o rakam. Ve 2015’te biz gene aynı işlemi yaptık. 300 bin lira geldi. 2016 da aynı işlemi yaptık. 300 bin lira geldi. Bu yıl yine Şubat Ayı’nda 1,5 milyonluk bir dosya gönderdik. Ancak Kırkpınar’ın düzenlediği tarihe kadar her hangi bir haber gelmedi” dedi.

656. Kırkpınar Yağlı Güreşleri bittikten 1 ay sonra Tanıtım Fonu’ndan Belediyeye bir yazı geldiğini anlatan Gürkan, “Yazıda; ‘Tanıtma Fonu’nun 31 Temmuz 2017 tarihinde toplandığını ancak bizim Kırkpınar Proje dosyamızın kabul edilmeyerek gündemden çıkarıldığı’ yazıyordu. Bunu siyasete mal etmek istemiyorum ama bazı güreşler, bizden küçük, kıyas bile olmaz. Buna rağmen bu güreşlere sadece 2 milyon TL destek verildiğini biliyorum. CHP’li olduğumuz için verilmiyor mu acaba? diyeceğim yakıştıramıyorum. Bu fonun başındaki arkadaşların böyle bir politik davranış gösterebileceğini düşünmek istemiyorum” şeklinde konuştu.

Katı Atık Bertaraf Tesisleri için de hibe alamadıklarını anlatan Gürkan “Kanun diyor ki yaptığımız tesislerin yapım bedelinin yüzde kırk beşine kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hibe verebilir. Biz bunu talep ettik. 3 milyon 800 bin gibi bir rakamdı. Bize ilk etapta 1 milyon verileceği, sonrasında duruma bakılacağı söylendi. Hala 1 milyon TL’yi bekliyoruz. Katı Atık Tesisi için daha bir kuruş hibe almadık. O inşaatı tamamen 5 kurumun kendi öz kaynaklarıyla yaptık.  Allah’tan Türkiye’nin en ucuz inşaatını yaptık. Yani 7 milyon 770 bin liraya yaptık o tesisin idare bedelini. Fiyat farkı, KDV’si 9 bin liraya mal oldu. Bunu herkes nüfusuna oranla ödedi tabi. Ama dediğim gibi daha Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan hibe olarak tek kuruş para gelmedi. Kırkpınar için tanıtma fonundan tek kuruş para gelmedi. Bunu herkesin dikkatine tekrardan sunmuş olayım” diye konuştu

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Edirne haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Edirne haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Recep Gürkan: Kırkpınar’a da, katı atığa da destek yok haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ
  07 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:52
  • Guneş
   06:38
  • Öğle
   13:23
  • İkindi
   17:00
  • Akşam
   19:46
  • Yatsı
   21:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı