"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Reçelin yolculuğu

Tatlıyla pek ilgilenmeyen Uzakdoğulularınki hariç bütün yeme-içme kültürlerinde reçelin yeri var.

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez parçası olan reçel ve marmelatlar öyle büyük bir yer kaplıyor ki yemek kültüründe, örneğin, bir çeşit reçel bulunan sofra fakir bir sofra olarak bile nitelendirilebiliyor.
Şeker ve meyveyi birleştirmeyi ilk kez akıl edenler Ortadoğulular olmuş. Peki nasıl yayılmış tüm dünyaya? Cevap pek de hoş değil aslında...
Tüm dünya kültürlerinin reçelle tanışmasına neden olan Haçlı Seferleri’ymiş. Avrupa ile Ortadoğu arasında gidip gelen Haçlılar, Ortadoğu yerlilerinden öğrendikleri reçeli Avrupa ülkelerine götürmüşler. Oradan da tüm dünyaya yayılmış reçel ve marmelatlar.

PATATESLİ TERE SALATASI    

Pinpon topu büyüklüğündeki taze patatesleri kabuklarıyla beraber yıkayıp süzün ve kâğıt havluyla kurulayın. Patatesleri ortadan ikiye bölüp bir kenarda bekletin. Büyük boy bir fırın torbasının (fırına dayanaklı naylon poşet) içine unu, kırmızı pul biberi ve tuzu serpip torbanın ağzını kapatarak sallayın.
Torbanın içine ikiye bölünmüş patatesleri ve pirinç tanesi büyüklüğünde doğranmış sarmısakları atıp soya sosunu ilave edin. Torbanın ağzını kapatıp torbayı hızla sallamaya devam edin. Malzemeler birbiriyle iyice karışınca torbanın ağzını kapatıp fırın tepsisine yerleştirin ve hava alması için çatalla 3-5 yerinden delin.
Yaklaşık 10 dakika önceden 175 dereceye ayarladığınız fırında 30-35 dakika pişirip çıkarın.
Yıkanmış tere ya da roka yapraklarını elinizle iri parçalara ayırıp salata kasesine koyun. Üzerine fırın torbasından çıkardığınız ılık patatesleri dizin.
Sızma zeytinyağını da patateslerin üzerine gezdirip ılık olarak servise sunun.

Malzeme listesi

- 10-12 adet taze patates (Pinpon topu büyüklüğünde minik patates )
- 2-3 diş sarmısak
- 3 yemek kaşığı soya sosu     
- 6 çay kaşığı dolusu un
- 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
- 2 çay kaşığı tuz   
- 10-12 yaprak tere
(roka da kullanabilirsiniz)
- Yarım su bardağı sızma zeytinyağı

X