Real Madrid, futbolun dünya gelir şampiyonu

Hürriyet Haber
17.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dünyaca ünlü futbol markası Real Madrid, elde ettiği 276 milyon Euro’luk gelirle Manchester United’ı geride bırakarak en çok kazanan kulüp oldu. İspanyol kulübün bu başarısında, toplamda 124 milyon Euro’yu bulan sponsorluk ve ürün satışı gibi ticari faaliyetler etkili oldu. Dünyanın en büyük 20 kulübünün toplam gelirleri ise ilk defa 3 milyar Euro barajını geçti.

FUTBOL denince akla ilk gelen isimlerden biri olan İspanyol Real Madrid, 2004-2005 sezonunda elde ettiği yaklaşık 276 milyon Euro’luk gelirle dünyanın en çok kazanan futbol kulübü oldu. İngiliz Manchester United’i birincilik koltuğundan indirmeyi başaran Real Madrid, böylece ticari faaliyetlere verdiği önemin karşılığını aldı. Mali danışmanlık şirketi Deloitte tarafından hazırlanan ’Futbol Para Ligi 2005’ raporuna göre Real Madrid, dünyanın en çok kazanan kulübü unvanını elde etti. İspanyol kulüp, böylelikle Deloitte’un listesinde 1998’den birinciliği kimseye kaptırmayan İngiliz Manchester United’i de geride bıraktı. Dünyanın en büyük 20 kulübünün toplam gelirleri de ilk defa 3 milyar Euro barajını geçti.

İLK KEZ BİRİNCİ OLDU: İspanya liginde zorlu günler geçiren ve son şampiyonluğu ezeli rakibi Barcelona’ya kaptıran Real Madrid, kulüplerin 2004-05 sezonu gelirlerine göre yapılan değerlendirmede 275.7 milyon Euro ile zirveye oturdu. 2001’deki 138 milyon Euro’luk geliriyle Deloitte Futbol Para Ligi’inde altıncı sırada yer alan Real Madrid, dört yıllık sürede bu rakamı ikiye katlamayı başardı. Florentino Perez’in başkanlığa gelmesinden sonra Real /images/100/0x0/55ea8f8bf018fbb8f887ff68Madrid, gelirlerini sürekli artırarak 2004 yılında 236 milyon Euro’ya yükseltti ve Futbol Para Ligi’nde ikinci sıraya çıktı.

TİCARİ GELİRLER ETKİLİ: 4 yılda gelirlerini ikiye katlayan Real Madrid’in yükselişinde ticari gelirlerini artırması etkili oldu. Dünya çapında ünlü oyuncuları transfer eden kulüp, sahada beklenen sonuçları alamadıysa da mali performansını önemli ölçüde geliştirdi. Kulubün 2005 yılındaki gelirlerinin yüzde 45’ini ticari faaliyetler, yüzde 32’sini televizyon yayınları ve yüzde 23’ünü de maç günü stadyum gelirleri oluşturdu. Gelir kalemleri arasında 124 milyon Euro ile ticari faaliyetler en büyük payı alırken, Real Madrid dünyanın en çok ticari gelir elde eden kulübü de oldu. Bu rakam İngiliz Chelsea’nin ticari gelirlerinin tam iki katını oluşturuyor. Kulüp, ürün satışı, sponsorluk, reklam gibi kalemleri içeren ticari gelirlerini dört yılda 3 kat artırdı. İspanyol kulübü sadece reklam ve sponsorluk anlaşmalarından 45.9 milyon Euro gelir elde ederken, stadyum turları ve konferanslardan bile kulübe 7.2 milyon Euro’luk bir kaynak sağlıyor.

8 YILLIK HAKİMİYETİ BİTTİ: Sekiz yıl boyunca Deloitte’nin listesinde ilk sırada bulunan Manchester United’ın gelirleri ise bir önceki sezona göre 12.5 milyon Euro azalarak 246.4 milyon Euro düzeyinde gerçekleşti. Kulübün 2005 yılında yaşadığı en büyük değişiklik, 2005 Haziran’ında Glazer ailesi tarafından satın alınması ve borsadan çıkarak 1991’den bu yana ilk defa tek bir kişinin mülkiyetine geçmesi oldu. Manchester United’in gelir kalemleri arasında en büyük payı 102.5 milyon Euro ile maç günü gelirleri oluşturuyor. İngiltere Süper Ligi’nde ve Şampiyonlar Ligi’nde önceki yıllara oranla başarısız sonuçlar alan kulübün medya gelirleri ise 94.5’tan 71.7 milyon Euro’ya geriledi.

En çok gelir listesinde ilk 20 sadece Avrupa’dan

DÜNYANIN en çok gelir elde eden ilk 20 kulübünün sıralandığı listenin tümü Avrupa takımlarından oluşuyor. Listede İngiltere’den 8, İtalya’dan 5, İspanya’dan 3, Almanya’dan 2 ve Fransa ile İskoçya’dan birer takım yer aldı. Bu yılki listede üç yeni takım dikkat çekti. Fransız Lyon, 92.9 milyon Euro’yla 15’inci sıradan listeye girerken, İngiliz Everton 18 ve İspanyol Valencia’da 19’inci sırada yer aldı.

İtalyan kulüpleri TV’den kazanıyor

İTALYAN kulüplerinin gelirlerinin büyük bir çoğunluğunu televizyon yayın haklarından elde ettikleri gelirler oluştur. İtalya’nın büyük kulüpleri televizyon yayın haklarını kendileri pazarlıyor. Bu yüzden çok yüksek medya gelirlerine sahipler. Milan 138 milyon, Juventus 124.4 milyon ve Inter 103.2 milyon Euro ile Avrupa’da en yüksek televizyon geliri elde eden ilk üç kulübü olarak dikkat çekiyor.

13 takım sürekli listede yer aldı

LİSTEDE 13 takım sürekli olarak yer aldı. Arsenal, Barcelona, Bayern Münih, Inter, Juventus, Lazio, Liverpool, Real Madrid, Manchester United, Milan, Roma, Newcastle United ve Tottenham. Bugüne kadar 8 ülkeden 34 takımın yer aldığı listeye bugüne kadar hiçbir Türk takımı ilk 20’ye giremedi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı