Dünya Haberleri

  Rauf Denktaş: Toplumlararası görüşmeler artık ölmüştür

  Hürriyet Haber
  20.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a bir mektup göndererek, Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelere devam edilmesini istedi.

  Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanı Diego Cordovez, dün Denktaş ile bir araya geldi. Görüşmeye BM'nin Kıbrıs Özel Temsilci Yardımcısı Gustave Feissel ve Denktaş'ın Anayasa Danışmanı DSP Zonguldak milletvekili Mümtaz Soysal da katıldı. Denktaş, görüşmeden önce bir Rum gazetecinin ‘Toplumlararası görüşmeler davetini kabul edecek misiniz?’ sorusunu ‘Toplumlararası görüşmeler ölmüştür’ diye yanıtladı. Denktaş daha önce Rum Yönetimi Başkanı Glafkos Klerides ile artık iki toplum lideri değil iki devlet başkanı olarak görüşebileceğini açıklamıştı.

  Cordovez'in görüşme sırasında Denktaş'a ilettiği mektubun içeriği açıklanmadı. Ancak önceki gün Cordovez ile görüşen Rum Yönetimi eski Başkanı Yorgo Vasiliu, mektupta toplumlararası görüşmelere kalındığı yerden devam edilmesi çağrısının yer aldığını bildirdi.

  Bu arada, Cordovez, bugün ikinci kez bir araya gelmeyi planladığı Denktaş'ın ‘KKTC’nin varlığının tanınması' talebiyle ilgili olarak ‘Denktaş’ın görüşlerini dinledikten sonra Genel Sekreter ile birlikte Kıbrıs sorununu Güvenlik Konseyi'ne götürüp götürmeyeceğimize karar vereceğiz' diye konuştu. Bugün Klerides ile de görüşecek olan Diego Cordovez, 23 Mart'ta Ada'dan ayrılacak. Cordovez daha sonra Atina ve Ankara'da da temaslar yapacak.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı