Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rasmussen'den AB liderlerine çağrı

  hurriyet.com.tr
  17 Kasım 2009 - 12:45Son Güncelleme : 17 Kasım 2009 - 13:39

  NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Türkiye ve Yunanistan arasındaki sorunların Afganistan’da güvenlik alanındaki işbirliğinin geliştirilmesini engellediğini belirterek, Avrupalı liderlerden Ankara-Atina ihtilafının çözümüne yardımcı olmalarını istedi.

  Brüksel’de AB dışişleri ve savunma bakanlarıyla toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada Rasmussen, Afganistan başta olmak üzere NATO ve AB'nin birlikte faaliyet gösterdiği misyonlarda görev alanların güvenliği için işbirliğinin ilerletilmesine ihtiyaç duyulduğunu belirtti. 

   

  Rasmussen, Ankara ve Atina arasında yaşanan sorunları kastederek,“Buna pragmatik çözümler bulmamız şart” dedi.

   

  NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Ağustos ayında Ankara ve Atina’ya ziyaretlerde bulunarak, iki ülke hükümetlerini hem aralarındaki ihtilaflara hem de Kıbrıs’taki siyasi çıkmaza son vermeleri yönünde teşvik etmişti.

   

  Türkiye, Avrupa Birliği'nin şu ana kadar belli konularda Ankara'nın beklediği adımları atmaması üzerine NATO-AB işbirliğini veto etti.

   

  Ankara ayrıca, AB üyesi Kıbrıs Rum kesiminin NATO ile güvenlik anlaşması bulunmaması nedeniyle örgütün gizli belgelerinin bu ülkeyle paylaşılmasına da karşı çıkıyor.

   

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı