Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rasmussen ajan mı

  Ünsal TURAN/KOPENHAG
  12 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 12 Şubat 2011 - 01:02

  WikiLeaks’e sızan Amerikan belgeleri Danimarkalı NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’in yakın çevresinde ABD için çalışan köstebek olabileceğini ortaya çıkardı. Ancak Danimarka, “Acaba o köstebek Rasmussen mi” diye karıştı.

  WIKILEAKS belgelerinde NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’in yakın çevresindeki görevliler arasında ABD casuslarının olabileceği ortaya çıkınca Danimarka ayağa kalktı.
  Norveç’in Aften Posten gazetesinde yer alan habere göre Rasmussen’in NATO Genel Merkezi’ndeki ofisinde çalışanlar NATO’nun gizli belgelerini ABD’ye sızdırdılar. Bu haber Danimarka’da “Rasmussen kendi casusluğunu kendi mi yapıyor” sorusunu gündeme getirdi. Aften Posten gazetesinin Wikileaks’a dayanarak yayınladığı haberde 250 gizli damgalı belgenin ABD’ye sızdırıldığı yer aldı. Habere göre 2009 yılında NATO genel merkezinden bir görevli, Rasmussen’in Rus ağırlıklı askeri müttefik Müşterek Güvenlik Anlaşması Örgütü’ne (CSTO) yazdığı gizli bir mektubu ABD’ye ulaştırdı.
  Mektupta, ABD ve çok sayıda NATO müttefikinin karşı çıkacağı bir şekilde Rasmussen’in CSTO ile işbirliğini daha da geliştirmek istediği yazıyordu. Mektubu ele geçiren ABD’nin Dışişleri Bakanı Hillary Clinton hemen NATO nezdindeki büyükelçisini arayarak, Anders Fogh Rasmussen’i durdurmasını istedi. ABD Rasmussen’e müttefikler tarafından değerlendirilmeden NATO-Rusya işbirliği konusunda bir adım atmamasını istedi. CSTO üyeleri de hemen durumu Kazakistan, Özbekistan ve Belarus’a bildirdi. Bu durumun ortaya çıkmasıyla, NATO müttefiklerinin ‘Rasmussen kendi kafasına göre hareket ediyor’ diye rahatsızlık duymaya başladıkları belirtildi.
  Kendisi mi sızdırıyor?
  Danimarkalı güvenlik uzmanı Profesör Mikkel Vedby Rasmussen, NATO Genel Sekreteri Rasmussen’in kendi cacusluğunu yaptığını ve belki de gizli bilgileri ABD’ye kendisinin verdiğini belirterek ”Anders Fogh Rasmussen NATO’nun şefi değil sadece genel sekreteridir. Ofisinde çeşitli ülkelerden görevliler vardır. Tabi ki hepsi kendi ülkeleri ve işbirliği yaptıkları ülkelerin menfaatleri için çalışırlar. Rasmussen görevindeki yetkileri azami şekilde kullanmak istiyor, belki de kendi ajanlığını kendi yapıyor” dedi.

  Hangi belgeleri sızdırdı

  GENEL Sekreter Rasmussen hakkında şüpheler Danimarka Parlamentosu’nu da harekete geçirdi. Siyasiler Rasmussen’in Başbakan olduğu sırada ABD’ye ne gibi gizli belgeler sızdırdığını sormaya başladılar. ABD’ye sızdırılan belgeler arasında Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in NATO’nun ortadan kalkmasını istediğine dair belgelerin de yer aldığı bildirildi. Ortaya çıkan bilgilerin, Rasmussen’in pozisyonunu da tehlikeye düşürdüğü öne sürüldü.  

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı