Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Raporu ocakta teslim ederim

  Şükrü KÜÇÜKŞAHİN / ANKARA
  24 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 24 Ekim 1997 - 00:01

  Susurluk ve devlet içindeki çeteleri araştıran Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun Başkanı Kutlu Savaş, Başbakan Mesut Yılmaz'ın, ‘‘Kasım başında biter’’ dediği raporunu ancak ocak ayının ilk haftasında teslim edebileceğini açıkladı. Savaş, belge ve bilgi almakta zorlukla karşılaşmadıklarını belirterek, değerlendirme aşamasına geçtiklerini; raporu yazmaya Aralık ayında başlayacaklarını söyledi. Hürriyet'in sorularını yanıtlayan Savaş, araştırma ve incelemeleri sırasında ‘‘ne birini kayırmak veya bir olayı örtbas etmek; ne de bir kişinin üstüne yüklenmek gibi’’ bir amaçları veya çabaları olmadığını vurguladı.

  Çalışmaları sırasında MİT, Genelkurmay Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü başta olmak üzere ilgili kurum veya kuruluşlardan belge ve bilgi almakta özel bir zorluk çekmediklerini kaydeden Savaş, gerekli bilgi ve belgeleri hemen hemen tamamladıklarını söyledi.

  Savaş, ‘‘Bir belge veya bilgiye ulaşmak için kamuoyu desteği önemlidir, bunun hissettiğiniz noktalar oldu mu?’’ sorusu üzerine de şöyle konuştu: ‘‘Eğer olsaydı, o zaman kamuoyu desteği için gerekeni yapardım. Çünkü gerçekten bu destek çok önemli. Ancak yeterince ilginin olduğu da ortada. Bize güvenin de oluştuğunu hissediyoruz. Bunlar bizi rahatlatan şeyler. Bu nedenle de, böylesine önemli bir konuda konuşmamayı tercih ediyorum.’’

  Savaş, Başbakan'ın ‘‘Kasım başında rapor biter’’ şeklindeki sözlerinin kendisinden kaynaklanmadığını belirtirken de, ‘‘Ben kendime 15 günlük bir opsiyon da tanıyarak, diyorum ki, yılbaşında bitiririm. Aralık ayında yazım sürer. Ocak ayının birinde olur, ikisinde olur; ama ilk haftasında diyorum. O zaman raporumu teslim edeceğim’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı