« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Raporlar 14 Mayıs'ta açıklanacak

Türkiye'nin yanı sıra, İtalya ve Fransa'nın ev sahipliği yapmak üzere aday olduğu 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2016) öncesi değerlendirme raporları 14 Mayıs'ta açıklanacak.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Futbol Federasyonu'ndan alınan bilgiye göre, 15 Şubat'ta yapılan dosya tesliminin ardından 3 aylık teknik analiz süreci ve her ülkedeki teknik toplantıların sonucunda, niteliksel bir değerlendirme raporu hazırlandı ve her bir adaya kendi adaylığı için hazırlanan değerlendirme raporu 29 Nisan'da gönderildi.
Adaylar bu raporlarla ilgili düzeltmelerini 6 Mayıs Perşembe günü UEFA'nın Nyon'daki merkezinde yapılan toplantıda UEFA yetkililerine ilettiler. Bundan sonraki aşamada raporların tamamı 14 Mayıs'ta uefa.com üzerinden kamuoyuyla paylaşılacak ve adaylara, UEFA Milli Takım Turnuvaları Komitesi ve UEFA Yönetim Kurulu'na gönderilecek.

KARAR 28 MAYIS'TA CENEVRE'DE VERİLECEK

UEFA Milli Takım Turnuvalar Komitesi'nin UEFA Yönetim Kurulu'na adaylıkların teknik şartlara uygunluğunu açıklayacağı teknik bir sunumun ardından, karar 28 Mayıs'ta Cenevre'de yer alan Espace Hippomene'de yapılacak oylama sonucu verilecek ve açıklama TV ve internet üzerinden canlı olarak yayınlanacak.
Her adayın finalde 30 dakikalık bir sunum hakkı olacak. Sunumlara ilk olarak Türkiye başlayacak. Türkiye'yi İtalya ve Fransa takip edecek. Sunumların ardından, saat 12.00'de UEFA Yönetim Kurulu üyeleri bir müzakere sürecine girecek ve oylama yapılacak.
Talimatlar, adayların eşit bir şekilde muamele görmelerini garanti altına alıyor. Örneğin talimatlara göre UEFA Başkanı Michel Platini (Fransa), UEFA Yönetim Kurulu Birinci Asbaşkanı Şenes Erzik (Türkiye) ve UEFA Yönetim Kurulu üyesi Giancarlo Abete (İtalya) müzakere ve oylama aşamasına katılma hakkına sahip değiller.

Bu organizasyon için yapılacak sunumda, müzakerelerde ve oy verme aşamasında yer alacak üyeler ise şöyle olacak:
Geoffrey Thompson (İngiltere)-Toplantıya başkanlık edecek
Angel Maria Villar Llona (İspanya), Marios N. Lefkaritis (Kıbrıs Rum Kesimi), Dr. Joseph Mifsud (Malta), Allan Hansen (Danimarka), Frantisek Laurinec (Slovakya), Avraham Luzon (İsrail), Dr. Gilberto Madail (Portekiz), Mircea Sandu (Romanya), Grigoriy Surkis (Ukrayna), Michael van Praag (Hollanda), Liutauras Varanavicius (Litvanya), Dr. Theo Zwanziger (Almanya)

UEFA YÖNETİM KURULU OYLAMA PROSEDÜRÜ

Oylama sürecinde ise üç veya üçten fazla aday olduğu için, UEFA Yönetim Kurulu'nun oylamada bulunma hakkı olan üyelerinin, adayları seçime göre yükselen bir sıralamayla belirtme zorunlulukları bulunacak. Bu bağlamda, oy hakkı olan üyeler en çok tercih ettikleri adaydan en az tercih ettikleri adaya doğru bir sıralama yapacaklar ve en az tercih edilen aday bir puan alırken, ikinci sıradaki ülke iki ve ilk sıradaki ülke, kurallara göre, toplam aday sayısı artı iki puan, yani 5 puan alarak oylamaya dahil olacak.

İlk tur oylama sonucunda son sırada kalan ülke oylama dışı kalacak ve kalan iki ülke arasında bir oylama daha yapılarak EURO 2016'ya ev sahipliği yapacak ülke belirlenecek. İlk turda iki ve üçüncü sırayı alan ülkelerin puanlarının eşit olması halinde ise bu ülke arasında bir oylama daha yapılacak. Final turuna kalan ülke bu şekilde belirlenecek. 28 Mayıs günü yapılacak bu değerlendirme ve oylama sürecinin ardından, kazanan ülke saat 13.00'de hem internet ortamından hem de televizyon kanallarından canlı olarak açıklanacak. Açıklamanın ardından kazanan ülke ve UEFA yetkilileri ortak bir basın toplantısı düzenleyecek.
UEFA EURO 2016 ev sahipliğini kazanan adaylığın açıklaması UEFA Başkanı tarafından saat 13.00'te (merkezi Avrupa saati) yapılacak.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler