Dünya Haberleri

  Rapor: Güney Kore gemisini K.Kore batırdı

  hurriyet.com.tr/A.A.
  20.05.2010 - 09:46 | Son Güncelleme:

  Güney Kore'nin 2 ay önce batan ve 46 denizcinin hayatını kaybettiği savaş gemisinin, Kuzey Kore tarafından batırıldığı ortaya çıktı. Uluslararası soruşturma raporunun sonucuna göre, geminin batmasına Kuzey Kore yapımı bir torpido neden oldu. Kuzey Kore kendilerine karşı yaptırımı savaş nedeni sayacaklarını açıkladı.

  KUZEY KORE BÖYLE PROTESTO EDİLDİ

  AİLELER ASKERLERİN YAKASINA YAPIŞMIŞTI - FOTO GALERİ

  Yürütülen soruşturma sonunda müfettişler, geminin Kuzey Kore tarafından gönderilen bir torpido yüzünden battığına dair ellerinde kanıt olduğunu kaydetti. Açıklamada, “(Gemi) Kuzey Kore'de yapılan ve bir Kuzey Kore denizaltısından atılan bir torpidonun gemi dışında patlaması ile batmıştır” tespitine yer verildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Kuzey Kore kendilerine yaptırım uygulanması halinde savaş dahil her türlü tedbire başvuracaklarını açıkladı.

  Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak'ın makamından yapılan açıklamada, Kuzey Kore'ye yönelik sert tedbirler alınacağı açıklandı ve konuyla ilgili acil toplantı yapılacağı belirtildi.

  46 DENİZCİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

  1200 tonluk Güney Kore savaş gemisi "Cheonan" 26 Mart'ta batmış ve 46 denizci hayatını kaybetmişti. Olayın ardından başlatılan soruşturmada, ABD, Britanya ve İsveç'ten uzmanların da bulunduğu sivil ve askeri yetkililerden oluşan bir ekip görev almıştı.

  KUZEY SAVAŞ DAHİL HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALABİLİR

  Kuzey Kore'nin, Güney Kore'nin geminin batırılması suçlamasıyla Kuzey'e yaptırım uygulaması durumunda savaş da dahil olmak üzere her türlü sert tedbiri alacağı açıklandı.

  Kuzey Kore Ulusal Savunma Komisyonundan yapılan açıklamada, Güney Kore'nin açıkladığı soruşturma sonuçlarının “kurgu” olduğu iddia edildi.

  ABD'DEN K.KORE'YE SERT TEPKİ

  Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada da Kuzey Kore'nin izolasyonunu derinleştirecek saldırgan hareketlerinden sorumlu tutulacağı kaydedildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı