Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rapor gelmedi, ‘Zümrüt davası' ertelendi

  Ali GÜLER/KONYA, (DHA)
  03.10.2007 - 12:49 | Son Güncelleme: 03.10.2007 - 12:49

  KONYA'da 2 Şubat 2004 tarihinde çökerek 92 kişinin yaşamını yitirdiği Zümrüt Apartmanı davası, İstanbul Teknik Üniversitesi'nden beklenen bilirkişi raporlarının inceleme sonuçlarının gelmemesi nedeniyle, duruşma yapılmadan ertelendi.

  Yerel mahkemenin 2005 yılında verdiği kararın Yargıtay tarafından bozulası sonucu, Konya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden başlayan dava için, tutuksuz yargılanan Zümrüt Apartmanı'nın fenni mes'ulu Ali Vedat Kaya, taşeronu İsmail Hakkı Canlıer, proje sorumlusu Halil İbrahim Elliiki ile avukatlar hazır bulundu. Selçuklu Belediyesi'nde görevli inşaat teknikeri Zeynel Ünal, İmar Müdürü Hüseyin Çopur ve mimar Maide Dönmez duruşmaya katılmadı. Zümrützedeler

  de duruşmaya gelmedi. Adliyeye gelenler duruşma salonu önünde sıra gelmesini beklerken, mübaşir aracılığıyla İstanbul Teknik Üniversitesi'nden beklenen bilirkişi raporunun henüz ulaşmadığı anlaşıldı. Bunun üzerine iki taraf da duruşma salonuna alınmadan dava, 12 Aralık 2007 tarihine ertelendi.

  Davada daha önce yapılan duruşmalarda mahkeme heyeti yeni bilirkişi raporu oluşturulmasına gerek görmemiş, daha önce hazırlanan bilirkişi raporunun, İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından oluşturulacak 3 kişilik yeni heyet tarafından incelenerek, rapor yazılmasına karar vermişti. Mahkeme bu raporu bekliyor.

  ZÜMRÜT APARTMANI DAVASI

  KONYA'nın Selçuklu İlçesi Kerkük Caddesi'nde bulunan 11 katlı Zümrüt Apartmanı, 2 Şubat 2004 tarihinde kurban bayramının ikinci günü çöktü. Enkazda 92 kişi yaşamını yitirirken, 30 kişi de yaralandı. Apartmanın fenni mesulu Ali Vedat Kaya, 2 gün sonra Antalya da yakalanarak tutuklandı. Konya 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava, 2005 yılı Ekim ayında karara bağlandı. Mahkeme, TCK'nın 383/2 maddesi gereği ‘Dikkatsizlik ve Tedbirsizlik Sonucu Ölüme Sebebiyet Vermek’ suçundan proje sorumlusu Halil İbrahim Elliiki’ye 2 yıl hapis ve 440 YTL para cezası, taşeron İsmail Hakkı Canlıer’e 4 yıl hapis ve 440 YTL para cezası, fenni mesul Ali Vedat Kaya’ya ise 5 yıl hapis 440 YTL para cezası verdi. 3 sanık da yattıkları süreler gözönünde bulundurularak farklı tarihlerde tahliye edildi. Selçuklu Belediyesi’nde görevli inşaat teknikeri Zeynel Ünal, İmar Müdürü Hüseyin Çopur ve mimar Maide Dönmez de TCK 230/1 maddesi gereği ’Görevi ihmal’ suçundan 1’er yıl hapis, 440’ar YTL para cezasına çarptırıldı. Belediye görevlilerinin cezası ertelendi. Ancak Yargıtay, 2006 yılında tüm sanıkların yeni TCK’ya göre yargılanmaları, belediye görevlilerinin ise, ’Görev İhmali’ yerine ’Dikkatsizlik ve Tedbirsizlik Sonucu Ölüme Sebebiyet Vermek’ suçundan yargılanmaları gerektiğini belirtip, kararı bozdu. Sanıkların tamamı yeniden yargılanmaya başladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı