Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rant devşirme

  Hürriyet Haber
  12 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 12 Eylül 2012 - 02:32

  Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Afyon patlaması yüzde 99 sabotaj” iddiaları, “Rant devşirme” olarak niteledi ve “Bu söz eğer size ait değilse çık o zaman bunu yalanla, yalanlamıyorsan o zaman demek ki sen bunu söyledin. TSK yargıya gidecek” yanıtını verdi.

  Erdoğan Azerbaycan’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı basın toplantısında özetle şunları söyledi:

  Kesin rapor yok

  Afyon’daki patlama ile ilgili henüz kesinleşmiş bir rapor yok. Şu anda çalışmalar, alandaki temizlik çalışmaları devam ediyor. Şu ana kadar oradaki şehitlerimizin bir tanesinin defni gerçekleşti. Bunun dışında 19 şehidimizin DNA testleri tamamlandı. Oradaki enkazdan şehitlerimizin cesetlerine ulaşılıyor ve onlar da yine aynı şekilde Ankara’ya ulaştırılıyor. Bütün bunların neticesinde 24’ü de tamamlandıktan sonra bunlar, illerine, ailelerine teslim edilecekler. Niye teslim edilmiyor? sorulara karşı da ben cevabı vereyim, o da şudur; adli makamlar ‘tamamı bitirilmeden böyle bir adım atarsak, farklı gelişmeler olabilir ondan sonra bir de mezarları açmayla karşı karşıya kalmayalım. Çünkü ailelerin daha sonra bu noktada talepleri olabilir. Bundan dolayı nihai kararımızı verip adımı attıktan sonra yani 24’ünü de ailelerine teslim ettikten sonra bunları bitirelim’ dediler.

  Rant devşirme Kılıçdaroğlu: Bir bildiğim var

  4 komutana tayin

  Şu anda oradaki yetkililerden başta albay, yarbay, binbaşı ve astsubay olmak üzere 4 tanesi görevlerinden alınarak farklı yerlere tayinleri yapılmış vaziyette. Bu süreci de Genelkurmay Başkanımız başlatmış vaziyettedir. İhmal mi, sabotaj mı bununla ilgili bütün değerlendirmeler idari ve adli yargının yaptığı çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalar bitmeden yapılacak açıklamaların hepsi boş.

  Şu anda ana muhalefet partisinin liderinin dün bir gazetede çıkan fakat kendisi daha sonra açıklamıyor, böyle bir açıklamaya da girmiyor, cevapsız bırakıyor, ‘yüzde 99 sabotaj’ diyor ve kendilerini Genelkurmay 2’nci Başkanımız aradığında da verdiği cevap, konuyla ilgili açıklama yapacağı, böyle bir şey söylemediği. Bakın biz oralardan duyuyoruz. Hakkında böyle bir şey var, çık açıklama yap, ‘ben böyle bir açıklama yapmadım. Bazı üst düzey komutanlardan bilgi aldım’ diye.. Böyle bir ifaden varsa o zaman da kim bu üst düzey komutan bunu açıkla. Böyle tutarsız, böyle samimiyetsiz ve böyle bir durumdan rant devşirmeye çalışmak diye bir şey olabilir mi? 25 tane şehidimiz var, sen bu şehitlerin üzerinden birşey kazanabilir miyim bunun gayreti içerisine giriyorsun. Türk Silahlı Kuvvetleri’ni de acaba nasıl yaralarım diye 2’nci bir atış yapıyorsun. Bunlar çok yanlış şeyler. Silahlı Kuvvetler’de böyle bir iftira karşısında yapması gereken yargı yoluna gitmektir ve yargı yoluna da gidecektir. Aynı şekilde bu yargı yolunu hükümet olarak biz de açık tutuyoruz.

  14 Ağustos 2001

  Kabinelerin değişimi, yenilenmesi, bunlar kongrelerle paralel giden işler değildir. Kongrelerin dışında da kabinelerde değişiklik yapılabilir. Ama şu anda bizim yol haritamızın içinde böyle bir şey söz konusu değil. Şimdi tamamen odaklandığımız 30 Eylül’deki ustalık döneminin güçlü bir siyasi yapılanmasını sağlamaktır. Bu kongremiz bizim için milat değildir, onu söyleyeyim. Bizim miladımız 14 Ağustos 2001’dir. Orada başladı bu süreç. Şimdi güncelleme var.               

  Yanlış yaptı

  Afyon Valimizin Genelkurmay Başkanımızla bir araya gelmesi olması gereken bir durumdur fakat, oradaki her zaman rutinde yaptığı hediyeleşmeyi böyle bir günde yapmış olması yanlış bir hadisedir ve yanlış yapmıştır. Böyle bir hediyeleşme daha ötesine gidiyorum, orada fotoğraf çektirip onu daha sonra sitesine koymak ayrı bir yanlıştır. Bunu yayınlaması ayrı bir yanlıştır. Bu durum karşısında halk haklı bir davranış sergiledi. Biz de gerekli uyarıları bizzat Valimize yapmış bulunuyoruz.

  Gebele  karşılaması

  BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısı için dün Azerbaycan’a geldi. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve eşi Mihriban Aliyeva, yağmura rağmen Başbakan Erdoğan ve beraberindeki heyeti Gebele Havaalanı’nda ANA uçağının kapısında karşıladı. İlham Aliyev ve Mihriban Aliyeva, Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a, konaklayacakları Kafkas Riverside Oteli’ne kadar refakat etti. Cumhurbaşkanı İlham Aliyeva ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaklaşık 1 saat süren baş başa görüşmeden sonra, heyetler arası görüşmelere geçildi. Azerbaycan temaslarında Başbakan Erdoğan’a Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TİKA Başkanı Serdar Çam ve diğer yetkililer eşlik ediyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı