« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Randy kaçmış

Sponsordan gelen para, mali kriz nedeniyle futbol şubesine aktarılınca basketbolcuların alacakları ödenmedi. Randy Livingston da kar nedeniyle maçların ertelenmesini fırsat bilip ABD’ye kaçtı.

Adil DEMİRÇUBUK
SON GÜNCELLEME

GALATASARAY Kulübü’ndeki ekonomik kriz basketbol şubesini bir kez daha vurdu. Sarı kırmızılı yöneticilerin, "Kar yağışı nedeniyle maçlar ertelenince ülkesine gitmesi için izin verdik" dediği ABD’li oyuncu Randy Livingston’un, parasını alamadığı için kaçtığı ortaya çıktı.

Galatasaray Kulübü, sezon başında transfer ettiği Randy Livingston’un alacaklarını, sözleşmesinde belirtilen yasal süre içinde ödemedi. ABD’li oyuncu, bunun üzerine kulüp yöneticileriyle birkaç kez görüştü ve alacaklarının ödenmemesi halinde takımdan ayrılacağını bildirdi. Uyarılarına rağmen parasını alamayan Livingston, Galatasaray ile bağlarını koparma kararı aldı. Kar tatili nedeniyle liglerin ertelenmesini fırsat bilip ülkesine giden Livingston, menajeri Shannon Thayer aracılığıyla hemen sarı kırmızılı kulübe bir yazı gönderip, sözleşmesini tek taraflı feshettiğini bildirdi. Thayer ayrıca Türkiye Basketbol Federasyonu’na başvurarak, Livingston’un serbest kaldığına dair yazı verilmesini istedi.

Paralar futbola gitti

Randy Livingston
’un kaçıp gitmesine neden olan olayların perde arkası ise son derece ilginç... Galatasaray Kulübü, sezon başında erkek basketbol takımı için sponsorluk anlaşması yaptığı Ülker grubundan 1 yıl için 1 milyon 300 bin dolar alıyor. Bu para normal şartlarda erkek basketbol takımının masraflarına yetiyor. Ancak, mali krizdeki Galatasaray yönetimi bu paranın önemli bir kısmını futbol takımına aktarınca, basketbolcuların ödemeleri aksadı. Kısacası Livingston ve takım arkadaşlarının ödemeleri, paralar futbol şubesine gittiği için yapılamadı.

Federasyonu suçladılar

Galatasaraylı yöneticiler Randy Livingston’un kaçtığını uzun süre gizledi. Hatta, 15 Şubat’taki Beşiktaş maçının 3 Şubat’a çekilmesine tepki olarak yaptıkları açıklamada, "Federasyon, kötü hava koşulları nedeniyle Beşiktaş maçını 15 Şubat’a erteleyince biz de ABD’li basketbolcularımız Hadley, Dixon, Whisby ve Livingston’a izin verdik. Bize sormadan maçın tarihini değiştirdikleri için Beşiktaş karşısında Livingston’dan yoksun oynadık" ifadesini kullandılar.

Galatasaray’daki diğer ABD’li basketbolcular Hadley, Dixon ve Whisby’nin de paralarının ödenmemesi nedeniyle huzursuz oldukları ve bu oyuncuların da takımdan ayrılma yolunu seçebileceği belirtildi.


Bunları da Beğenebilirsiniz