Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Randevu krizini o çözdü

  Turan YILMAZ / ANKARA
  20 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 20 Ağustos 2006 - 00:52

  Başbakan Erdoğan’ı sıkıntıya sokan randevu krizi ABD Başkanı Bush’un tarih değişikliği yapmasıyla çözüldü. Son duruma göre Erdoğan, Bush’la 4 Ekim yerine 2 Ekim’de görüşecek. Böylece Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel’i 5-6 Ekim’de Ankara’da ağırlayabilecek.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı George W. Bush ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile randevularının çakışmasıyla patlak veren kriz, Beyaz Saray’ın randevu tarihini 2 gün öne çekmesiyle aşıldı.

  ÖNCE 4 EKİM’Dİ

  Ankara’ya sıkıntı yaşatan kriz, Bush’un, Erdoğan’a verdiği randevunun, Merkel’in Başbakan olduktan sonra Türkiye’ye yapacağı ilk resmi ziyaret tarihiyle çakışması üzerine ortaya çıktı. Merkel’in, beraberinde kalabalık bir işadamı heyetiyle birlikte 5-6 Ekim tarihlerinde Türkiye’yi ziyaretine hazırlanan Erdoğan’a, Bush da 4 Ekim için randevu verdi.

  SONRA DEĞİŞTİRDİ

  Ankara bunun üzerine, çakışan bu randevu tarihlerinden birini değiştirmek için devreye girdi. Önce, Beyaz Saray’ın kapısı çalınırken, bir yandan da Merkel’in ziyaret tarihinde değişiklik olup olamayacağı araştırıldı. Merkel’in, iki Almanya’nın birleşme yıldönümü olan 3 Ekim’deki ’Milli Gün’ kutlamalarına katılacağı ve ajandasının dolu olduğu anlaşılınca, bütün dikkatler Beyaz Saray’a yöneldi. Sonunda tarih değişikliğini Beyaz Saray yaptı ve Erdoğan’a verilen randevu tarihi iki gün öne çekilerek 2 Ekim olarak bildirildi.

  ANKARA RAHATLADI

  Önceki gün gelen bu bilgi Ankara’ya derin nefes aldırdı. Erdoğan, New York programının netleşmesine göre eylül sonunda ya da 1 Ekim’de ABD’ye gidip, önce Washington’da Bush ile görüşecek. Erdoğan, görüşmenin ardından da hemen Ankara’ya dönecek. Erdoğan’ın Washington’un yanı sıra New York’a da giderek, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’la Lübnan’a gönderilecek barış gücü ve Kıbrıs sorunu başta olmak üzere son gelişmeleri görüşmeyi istediği bildirildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı