Randevu iptaline Avrupa'dan destek

BERLİN (AA)
11.12.2014 - 14:06 | Son Güncelleme: 11.12.2014 - 11:38

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) seçimlerde, yurtdışında uygulanan randevu sistemini kaldırması Almanya'daki Türk sivil toplum kuruluşlarınca olumlu karşılandı.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik, YSK'nın randevu sistemini kaldırmasından memnuniyet duyduklarını söyledi.

Çelik, randevu sisteminin sıkıntılarını görüşmek ve bazı temaslarda bulunmak üzere UETD olarak geçen haftalarda Ankara'ya gittiklerini ve orada YSK Başkanı Sadi Güven ile bir araya geldiklerini hatırlattı.

YSK'da yaptıkları görüşmede randevu sisteminin kaldırılmasını talep ettiklerini belirten Çelik, “Sonunda randevu sistemi kalktı. Randevuyla oy kullanma mecburiyeti yasal bir zorunluktan ziyade bir yönetmelikti ve bu nedenle kalkması daha kolay oldu” dedi.

Randevu sisteminin kaldırılmasının yurtdışında seçimlere katılım oranının artmasına katkısı olacağına dikkati çeken Çelik, şöyle devam etti:

“Ancak tek başına randevu sisteminin kalkması tam yeterli değil. Oy verme merkezlerinin sayısının da artırılması lazım. 13 yerde Almanya'da oy verme merkezi kurulacak. Oy verme günleri 1 ile 24 gün arasında olacağı söyleniyor. Nüfusun daha yoğun olduğu yerde sandık daha fazla kalacak. Konsolosluklarda oy kullanılmanın avantajı ise adresin vatandaşlar tarafından çok daha iyi bilinmesi.”

Yurtdışında yeni seçim bölgeleri ilan edilmesi konusunu da YSK'da konuştuklarını anlatan Çelik, "Bu, şu anda mevcut anayasaya uygun değil. Ama 2019 seçimleri gerçekleşmeden bir yıl öncesinde anayasa da değişiklik yapılarak yurtdışında seçim bölgesi ilan edilmesi gerekiyor. Yani bu, YSK'nın inisiyatifinde olan bir şey değil" diye konuştu.

Almanya Türk Toplumu Eşbaşkanı Safter Çınar ise YSK'nın randevu sistemini kaldırılmasını olumlu bulduklarını belirterek, artık seçmenin daha rahat bir şekilde oyunu kullanabileceğini söyledi.

Seçilme hakkı talebi

Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) Genel Başkanı İhsan Öner de randevu sisteminin kaldırılmasının genel anlamda olumlu bulduğunu belirterek, bu sistemin aksaklıklarını geçen seçimde gördüklerini dile getirdi.

Geçen seçimde sistemin, 5 kişilik bir ailenin her birine ayrı ayrı yerde randevu verildiğini hatırlatan Öner, ayrıca oy kullanmaya giden randevusu olan bazı seçmenlerin de sistemde kendi adını göremedikleri için oy kullanamadığını vurguladı.

Konsolosluk bölgelerinde oy kullanılacak olmasının da sevindirici olduğunu belirten Öner, “Kısmen de olsa randevu siteminin kaldırılması seçimlere katılımı biraz etkileyecektir. Ancak seçimlere katılımı arttırmak için diğer faktörlerin de devreye sokulması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Yurtdışında yeni seçim bölgeleri oluşturulması gerektiğini dile getiren Öner, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Seçim bölgesi yapılmadığı sürece buradaki insanlara seçilme hakkı verilmediği sürece oy verme sayısında tümden bir artış olacağını düşünmüyorum. Burada oy kullanmaya giden seçmen kimi seçeceğini seçmek istediği adayı bilmek tanımak istiyor veya kendisi de seçilmek istiyor.”

“Bu sefer inşallah kesin gideriz"

Berlin'in Kreuzberg ilçesinde restoran işleten İsmail Fırat da YSK'nın aldığı kararın çok yerinde bir karar olduğunu belirterek, cumhurbaşkanı seçimlerinde verilen randevu tarihinde çalıştığı için oy kullanamadığını vurguladı.

Randevu sisteminin kaldırılmasının herkese hayırlı olmasını dileyen Fırat, “Bu sefer inşallah kesin gideriz. Vatandaşlık görevimizi böylece yerine getirmiş oluruz” ifadesini kullandı.

Geçen seçimlerde sıkıntı yaşandı, sebebi de randevuydu

Berlin'de yaşayan Erdal Yalçın da YSK'nın randevu sistemini kaldırmasının Avrupa'da yaşayan Türk seçmenler için olumlu bir gelişme olduğunu vurguladı. Yalçın, Avrupa'daki Türklerin daha fazla demokratik hakları olan oy kullanma işlemini yerine getireceklerini umduğunu belirtti.

Erzincanlı Ünal Ciminli de randevu sisteminin kaldırılmasını iyi bir haber olduğunu söyledi.

Ağustosta yapılan cumhurbaşkanı seçimlerinde randevu sistemi nedeniyle sıkıntılar yaşandığına işaret eden Ciminli, “Geçen seçimlerde sıkıntı yaşandı, sebebi de randevuydu. Yeni sistemde herkes istediği saatte seçime gidecek, bu sevindirici bir gelişme” dedi.

Öte yandan, Almanya'da, randevu sisteminin uygulandığı cumhurbaşkanı seçiminde 1 milyon 383 bin seçmenden 111 bin 933'ü oy kullanmış, oy kullanma oranı ise yüzde 8'de kalmıştı.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı