Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ramon: Kudüs’ü paylaşalım

  Hürriyet Haber
  09 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 08 Ekim 2007 - 23:17

  İsrail Başbakan Yardımcısı Haim Ramon, Kudüs’ün bölünmesini ve doğusunun Filistin’in başkenti yapılmasını destekleyeceklerini söyledi. Ramon’un şartı, Batı Kudüs’ün de İsrail’in başkenti olarak tanınması.

  İSRAİL Başbakan Yardımcısı Haim Ramon, gelecek ay ABD’nin öncülüğünde Filistin ile yeniden başlaması planlanan barış görüşmelerinde kilit bir unsur olan Kudüs konusunda, hükümetin, şehrin bölünmesini destekleyeceğini söyledi. İsrail ordu radyosuna konuşan Ramon, İsrail’in 1967 Orta Doğu Savaşı’nda Ürdün’den ele geçirdiği Kudüs’ün doğusunda, Filistin başkentinin oluşturulmasına karşı çıkmayacaklarını bildirdi.

  Ramon, buna karşılık, Batı Kudüs’ün Arap ülkeleri dahil uluslararası toplum tarafından İsrail’in başkenti olarak kabul edilmesini talep etti. Ramon, merkezdeki Kadima ve İşçi Partisi’nin yanısıra, koalisyon hükümetinin "şahin" kanadından Bakan Avigdor Lieberman gibi isimlerin de bu tür bir uzlaşmayı destekleyeceğini açıkladı.

  Hükümetten gelen çatlak sesler arasında ise aşırı dinci Şas partisinin lideri ve Ticaret Bakanı Eli Yişay ile Kadima’dan gelen Ulaştırma Bakanı Şaul Mofaz’ınkiler var. Yişay, "Kudüs’ün müzakere masasında olmadığını" bildirirken, Mofaz, teklifin "güvenlik düzeyinde ve ulusal düzeyde zarara yol açacağını" savundu.

  ESKİ KENT VERİLMİYOR

  İsrail, ilhak ettiği Kudüs’ü ülkenin "sonsuz ve bölünmez" başkenti olarak yasalarla tanımladığı için, bu öneri önemli bir taviz olarak algılandı. Fakat uzmanlar, öneri çerçevesinde yaklaşık 170 bin Filistinlinin yaşadığı Doğu Kudüs’teki mahallelerin Filistin’in egemenliğine teslim edileceğini, ancak Eski Kent’in ve çevresindeki mahallelerin kontrolünün devredilmeyeceğini vurguluyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı