ANKARA HABERLERİ

Ramazanda da tatil yapılır

Hürriyet Haber
22.08.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) İkinci Başkanı ve Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı Seçim Aydın, "Ramazan ile tatilin birbiriyle uyum sağlamadığını düşünmüyorum. Ramazanda tatile çıkılmaz diye bir kavramın üzerinde durulmasını da gereksiz görüyorum" diyor.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

n Soru: Ramazan günlerinin turizm açısından ne gibi etkileri olacağını düşünüyorsunuz? Sizce Ramazan ve turizm bir arada nasıl değerlendirilebilir?

Arda YÜCEL

n Yanıt: Her 30 yılda bir yaz aylarına rastladığı için unutulan ancak başladığında da 10 yıl devam edecek bir süreçten bahsediyoruz. Tabii ki her 30 yıllık periyodun koşulları o günkü ortama göre oluşuyor.

Daha önceki bir yazımızda da değindiğimiz gibi soruna değil, çözüme yönelik önlemler alınabilirse tüm yıl turizm yapılabilen ülkemizde, ramazan ve bayram dönemleri için hem halkımıza hem de dünya Müslümanlarına sunulabilecek pek çok imkánın var olduğu görülecektir.

Öncelikle Ramazan ile turizmin (geniş anlamıyla tatilin) birbiriyle uyum sağlamadığını düşünmüyorum. Ramazanda tatile çıkılmaz diye bir kavramın üzerinde durulmasını da gereksiz görüyorum.

Tatil davranış ve alışkanlıkları, mutlaka bu günlerin özelliğine göre değişiklik gösterecektir. Bu etki, denizi ön plana alan tatil yörelerinde azalma yönünde olurken iklim açısından elverişli yörelerimizde, Türk ve yabancı konukların sayısında artış görülmektedir.

Bu, ramazanın oturduğumuz yerde geçirilmesi konusunda bir ön koşul olarak düşünülmemelidir.

Turizm işletmelerinin konuklarına bu özel günleri daha rahat geçirmeleri için hazırlandığını izliyoruz.

Türkiye’nin sağladığı imkánların bu 10 yıllık dönem içinde iyi değerlendirilmesi halinde, Ramazan ve Kurban bayramlarını da kapsayacak yaz günlerinin turizm açısından da işletmeler için verimli, konuklarımız için de rahat bir oruç tutma dönemi sağlayacak sonuçlara ulaşacağını düşünüyorum.

Karadeniz ve diğer serin bölgelerde, imkánların uygunluğu talebi artırmaktadır. Kentlerde ise özgün programlar hazırlayan tesislerimiz ramazanla turizmin uyumu konusunda güzel örnekler oluşturmaktadır.

Mevlana Müzesi, Balıklı Göl ve benzeri ziyaretgáhların yer aldığı kentlerimiz için seyahat kuruluşlarının hazırlayacağı paket turlar, o yörelere yönelik turizm hareketini ve ekonomiyi canlandıracak sonuçlar verecektir.

Sayın okurumuzun değindiği turizmin karakteri, her ortam ve koşulda insanlara mutluluk sağlayacak sonuçlara açık olmasıdır.

Oruç ve ramazanın da insanların huzurlu bir ortamda olmalarını sağlayan yapısının gereklerinin yaşanılan mekán ve yörenin dışında yerine getirilmesini önleyici olmadığı, yüzyıllardır, ramazan eğlenceleri gibi uygulamalarla kanıtlanmıştır.

İfade etmeye çalıştığımız gibi, o günlerin koşullarında dar bir çevre içinde var olan bu imkánlar bugünün koşullarında, talep edenlere her yerde ve yörede sunulabilmektedir. Turizm işletmeleri de bu anlamda hizmetin en iyi alınabileceği kuruluşlardır.

TÜROFED olarak bugün, iç turizme katılanların sayısının 30 milyonun üzerine çıktığı bir ortamda, ramazanın turizm işletmeleri ve yörelere etkisinin azaltılması ve gelecek yıllarda turizm açısından kayıpların en düşük düzeye inebilmesi açısından okul tatilleri ve yıllık izinlerin dağılımında tüm kuruluşların bütünleşip ve birbirini destekleyen özenli kararlar almasını öneriyoruz.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ramazanda da tatil yapılır haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı