Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ramazan telaşı

  Hürriyet Haber
  25 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 25 Mayıs 2011 - 12:51

  NATO Libya’nın başkent Trablus’ta yarım saat içinde 20 saldırı düzenledi. Fransa ve İngiltere, NATO şemsiyesi altında saldırı helikopterlerini devreye sokmayı planlıyor. Tüm hesaplar, ramazan gelmeden ağustosa kadar Kaddafi’yi devirmek üzerine.

  LİBYA’da aylardır süren ve şiddeti giderek artan çatışmalar, Kaddafi rejimini bir türlü deviremeyen NATO’yu endişelendirmeye başladı. Müttefik Kuvvetler dün sabah, bugüne kadarki en büyük Libya operasyonunu düzenledi ve başkent Trablus’ta yarım saat içinde 20 hedefi vurdu.

  Bombalanan hedefler arasında, Albay Muammer Kaddafi’nin de saklandığı tahmin edilen Bab-ül-Aziziye de bulunuyor. Bombardıman sırasında, gazetecilerin bulunduğu otelin tavanlarındaki plasterlerin dökülmesi, saldırının şiddetine bir kanıt olarak gösteriliyor. Libya, saldırılarda en az 3 kişinin öldüğü, 150’den fazla sivilin de yaralandığını duyurdu.

  NATO’nun vites yükselttiğini gösteren bir diğer işaret, Fransa’nın bölgeye 12 savaş helikopteri göndermesi oldu. Kara hedeflerini yakın mesafeden ve sürekli vurabilen saldırı helikopterleri, kara operasyonu öncesindeki son adım olarak görülüyor. İngiltere’nin de bölgeye, Apache helikopterleri yolladığı haberleri veriliyor.

  Müslüman hassasiyeti

  Libya’da operasyona hız verilmesine en önemli gerekçelerden biri de, Ramazan ayının yaklaşması. Fransız Le Figaro gazetesinin iddiasına göre müttefikler, Ağustos başındaki Ramazan ayı gelmeden, Kaddafi’yi indirmeyi planlıyor. Müttefikler, Irak savaşı deneyiminden yola çıkarak Ramazan ayında bir Müslüman ülkeyi bombalamanın tepkileri artıracağını düşünüyor. Fransız hükümetinin ayrıca, 19 Temmuz’da, operasyonun devamı için parlamentodan onay alması gerekiyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı