Ege Haberleri

EGE

  Ramazan sigara bırakma fırsatı

  İZMİR, (DHA)
  19.07.2012 - 10:38 | Son Güncelleme:

  Kapalı alanlarda sigara yasağının üçüncü yılı olduğunu hatırlatan İzmir Halk Sağlığı Müdürü Bediha Türkyılmaz, Ramazan ayının da sigara bırakmak isteyenler için fırsat olduğunu belirtti.

  İZMİR Halk Sağlığı Müdürü Bediha Türkyılmaz, kentte 20 sigara bırakma polikliniğinin hizmet verdiğini belirterek, Ramazan ayının da sigara bırakmak isteyenler için fırsat olduğunu söyledi. Yazılı açıklama yapan Türkyılmaz, şöyle dedi;
   “Vücut oruç boyunca kendini yenilemiş, sigaranın olumsuz etkilerinden arınmıştır. İftardan sonra içilen ilk sigara baş dönmesi, taşikardi ve baygınlık hissine neden olur. Sigara nikotinden arınmış, temizlenmiş, sigarayı bırakmaya adapte olmuş vücuda birdenbire ağır bir etki yapar ve ilk kez sigara içenlerin yaşadıklarına benzer bir şekilde, vücut bu ilk yakılan sigarayı ‘yabancı madde’ olarak algılar. Oruç tutan sigara bağımlıları, Ramazan’da vücudun sigarayı yabancı madde gibi algılaması imkanının; oruçla birlikte oluşan ‘bir tür sigara içmeme boşluğunun kıymetini bilmelidirler. Ramazan ayı ile birlikte oruç tutan sigara tiryakileri için ‘dumansız hava sahası’ mekansız bir alanda, deyim yerindeyse, ruhsal ve fiziksel alanın birleştiği bir alanda oluşmuş gibidir. Sigarayı bırakmak için bu bir aylık süreci iyi bir fırsat olarak görmeli ve bir miktar dinlenme fırsatı bulmuş olan zavallı akciğerlerine bu dinlenmeyi çok görmemelidirler. Ramazan ayı boyunca oruç tutan sigara içicileri 16 saat gibi uzunca bir süre sigara içmemeyi, sigarayı bırakmak konusunda bir avantaj olarak düşünebilirler. Ramazan ayında yiyeceklere ve suya konulan ambargo, iftar vaktinin gelmesi ile sanki sigaranın da orucu açılıyormuş gibi sigara için bozulmamalıdır.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı