KAYSERİ HABERLERİ

Ramazan pidesi fiyatları kafa karıştırıyor

DHA
10.05.2017 - 17:37Son Güncelleme :
DHA

KAYSERİ, (DHA) - TÜRKİYE Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Selim Açık, Ramazan pidesinin fiyatına zam var mı yok mu tartışmalarının halkın kafasını karıştırdığını ve bu tartışmaların, zam yapılmayan ildeki üreticileri zor durumda bıraktığını bildirdi. Açık, ''Ülkemiz genelinde Ramazan ayında gelenek haline gelen Ramazan Pidesi üretimi, gramaj ve tarifelerin yerel yönetimlerden bir an önce alınıp genel bir tarifeye tabi tutulmasının doğru olacağı kanaatindeyim'' dedi.
Federasyon Genel Başkan Yardımcısı Açık, ülke genelinde farklı gramajla, farklı fiyatların olmaması gerektiğini, her işletmenin gider kalemlerinin aynı olduğunu, bir an önce bu yanlış uygulamaya dur denilmesini istedi. Açık, “Ülkemiz genelinde ramazan ayı nedeniyle gelenek hali alan ramazan pidesi üretimi, gramaj ve tarifelerin yerel yönetimlerden bir an önce alınıp genel bir tarifeye tabi tutulmasının doğru olacağını düşünüyorum. Fırıncı meslektaşlarımızın ramazan pidesi yapımında gider kalemleri un, maya, susam, tuz ve işletme giderlerinden oluşmaktadır. Aynı hammaddelerden ve aynı yöntemlerde yapılan bir ürünün rayiç fiyat belirlenmesi konusuna neden farklılıklar yaşandığına ve üreticilerle ve vatandaşların neden karşı karşıya geldiğine bir anlam verememekteyiz. Maliye, İçişleri veya Ekonomi Bakanlığımızın bünyesinde bir komisyon kurulup fiyat tarifelerini ve gramajları iller bazında nüfus yoğunluğuna göre işletme giderlerinin fazlalığına ve azlığına göre fiyat belirlemesi yapılmasının, hem sektörümüz hem de vatandaş için daha şeffaf olacağı görüşündeyim. Ramazan ayının yaklaşması nedeniyle her ilden yeni gramaj, yeni fiyat tarifesi açıklaması, iller bazında kafaları karıştırıcı durumlara neden olmaktadır. Farklı bir durum ise, bir ildeki ticaret ve sanayi odası üyelerine zam vermezken, aynı ilin esnaf ve sanatkârlar odası zam verebiliyor. Bu durum fazlasıyla yönetmelik zaafiyetine neden olmaktadır. Hatta bu uygulama, aynı ilde farklı gramaj ve farklı fiyatların ortaya çıkmasına neden oluyor'' ifadelerini kullandı.
Açık, ''İstanbul’da 350 gram pidenin fiyatı 1,80 TL olarak açıklanırken, Kayseri’de 450 gram pidenin 2 TL, Kütahya'da 500 gram pidenin 2 TL ile geçen yılla aynı fiyatlar uygulanarak yetkililer tarafından (zam yok) açıklaması yapılmaktadır. Bu durum, meslektaşlarımızı zor durumda bırakarak, vatandaşların kafasının karışmasına neden olmaktadır’’ diye konuştu. 

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Ramazan pidesi fiyatları kafa karıştırıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Mayıs 2017 tarihinde saat 17 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ramazan pidesi fiyatları kafa karıştırıyor haberi güncellenecektir.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:08
  • Guneş
   06:45
  • Öğle
   12:34
  • İkindi
   15:37
  • Akşam
   18:02
  • Yatsı
   19:27
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı