Ege Haberleri

EGE

  Ramazan neşesi

  Hürriyet Haber
  21 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 20 Ağustos 2009 - 20:22

  Ramazan ayı, bu yıl da İzmir’deki belediyelerin çeşitli etkinliklerine sahne olacak. İftar çadırları kurulacak, meddah ve Hacivat-Karagöz gösterileri Ramazan gecelerine renk katacak.

  İzmir’in metropol ilçeleri Ramazan ayı hazırlıklarını tamamladı. Ramazanı farklı etkinlikler ile karşılayacak olan eski metropole sınırlarında kalan 11 ilçe, Meddah, Hacivat-Karagöz, Aşık ile Maşuk gösterileri ile Ramazan gecelerine renk katacak. Bornova ve Bayraklı belediyeleri de eğlencenin yanında, farklı noktalarda kurulacak iftar çadırlarında binlerce İzmirli’ye iftar yemeği verecek. Kent merkezindeki 11 ilçenin Ramazan ayı etkinlikleri şöyle:

  Bayraklı: İzmir’in yeni kurulan belediyelerinden Bayraklı’da Ramazan boyunca meddah, Hacivat-Karagöz gösterisi, sinema gösterimleri yapılacak, son iki hafta konserler düzenlenecek. Ayrıca 2 noktada iftar çadırı kurulacak. Başkan Hasan Karabağ, “Bayraklı Belediyesi olarak ilk Ramazan ayımızı ilçe halkı ile birlikte 30 gün sürecek şenliklerimizle geçireceğiz. Ayrıca iki noktada kuracağımız iftar çadırlarında her gün binin üzerinde yurttaşımıza yemek çıkaracağız” dedi.

  BORNOVA:  Çamdibi, Altındağ, Kızılay Meydanı ve Tarlabaşı’nda iftar çadırları kurulacak. 4 noktada, gecede bin kişiye iftar yemeği verilecek. Ramazan ayı boyunca orta oyunu gösterileri gecelere renk katacak.

  Balçova:  İftar çadırı kurulmayacak. İlçe sınırlarındaki semt evlerinde kurulacak iftar sofralarından, Ramazan ayı boyunca, yaklaşık 2 bin kişi faydalanacak. İlçedeki parklarda hemen hemen her gece gölge oyunları sergilenecek.

  KARŞIYAKA: Lunapark yakınlarında, sivil toplum kuruluşlarının da desteklediği bir adet iftar çadırı kurulacak. Yıl boyunca devam eden erzak yardımları, Ramazan ayında da sürecek.

  KONAK: Mahalle muhtarları ile işbirliği yapılarak yardıma muhtaç vatandaşlar belirlenecek ve 500’ün üzerinde aileye erzak yardımı yapılacak. Ramazan coşkusu 78’nci İzmir Enternasyonel Fuarı’nda da kendini gösterecek. Kültürpark Fuar alanında kurulacak olan stantta Ramazan eğlenceleri sergilenecek.

  BUCA:  Buca’da da belediye tarafından iftar çadırı kurulmayacak. Bin yüz yoksul aileye erzak paketi dağıtılacak. Bir ay boyunca Gölet’te Hacivat-Karagöz oyunları sergilenecek. Sivil toplum kuruluşları ise iftar çadırı kuracak.

  NARLIDERE: Çiğli ve Gaziemir ilçeleri de henüz kesinleşmemiş olan Ramazan ayı etkinliklerinde eğlenceye ağırlık verecek.

  Güzelbahçe: Sivil toplum kuruluşlarının kuracağı çadırlara destek verilecek. İlçedeki 600’e yakın yeşil kart sahibi aileye erzak yardımı yapılacak. Anfi tiyatroda çeşitli gösteriler sergilenecek.

  Karabağlar: Ramazan Ayı, İzmir’in yeni kurulan bir diğer ilçesi Karabağlar’da da şenlik havasında geçecek. Bir ay boyunca, Uğur Mumcu Parkı’ndaki etkinliklerde Hacivat-Karagöz, Sema, Meddah gösterileri sunulacak. Çocuk tiyatroları sahnelenecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı