Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ramazan dilencileri görev başında

  Mustafa ÖZDABAK/İSTANBUL(DHA)
  21 Ağustos 2009 - 10:28Son Güncelleme : 21 Ağustos 2009 - 11:23

  RAMAZAN’ ın başlamasıyla, İstanbul’da artan dilencilere yönelik operasyon düzenleyen, Beyoğlu Belediyesi Zabıta ekipleri, küçük çocukları kullanarak dilenen dilenci kadınları topladı.

  Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi ve Taksim Parkı’ndan yarım saat içerisinde toplanan 5 kadın, 5 çocuk ile bir erkek, yasal işlem yapılmak üzere Edirnekapı’daki İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Dilenci Toplama ve Sevk Merkezi’ne teslim edildi.

  Beyoğlu Hüseyin Ağa Camii’nin avlusunda zabıtalara yakalanan yaşlı bir kadın, İstanbul’a yeni geldiğini söyleyerek serbest bırakmalarını istedi. Yanındaki çocuğun torunu olduğunu söyleyen dilenci kadın, ”Edirne-Uzunköprü’den yeni geldim. İhtiyacım var. Beni nereye götüreceksiniz. Torunum korkar” diyerek zabıtalara serbest bırakılması için yalvardı. Bazı dilenciler ise, zabıta ekiplerini gördüklerinde kaçmaya çalıştı.

  KİMLİK TAŞIMIYORLAR

  Kimlik tespiti yapılmak üzere, dilencilerden nüfus cüzdanları istendi. Ancak hiçbirinin üzerinden kimlik çıkmadı. Yakalananlar yasal işlem yapılmak üzere, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Dilenci Toplama ve Sevk Merkezine götürüldü. Dilenciler hakkında Kabahatlar Kanunu’na göre para cezası verildiği ve geldikleri şehirlere gönderildikleri belirtildi. Ancak pek çok dilencinin, hakkında işlem yapılmasına rağmen, bir süre sonra döndüğü belirtildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı