Gündem Haberleri

  Ramazan bitiyor yarın bayram

  Okan KONURALP/ANKARA
  11.10.2007 - 01:36 | Son Güncelleme:

  Bazı İslam ülkelerinde ramazan ayının bir gün önceden başlayıp bitmesinin ayın hilal olarak görülmesiyle ilgili yorum farklılığından doğduğu açıklandı.

  RAMAZAN ayı bugün sona eriyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da bazı İslam ülkeleri ramazana bir gün önceden başlayıp bitirdiler. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu çoğu ülkelerde ramazan ayı bugün bitiyor. Her yıl yaşanan bu farklılık nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Daire Başkanı Mehmet Bekaroğlu ramazanın bitişinin astrolojik teknik açıklamasını şöyle yaptı:

  RAMAZANIN BİTİŞİ

  11 Ekim Perşembe günü Greenwich saatiyle saat 05.02’de ay, güneş ve dünya aynı hizaya gelecek, biz buna içtima diyoruz. Bu dakikadan itibaren ayın görünmesi mümkün olmayacak. Aynı gün yine Greenwich saatiyle 20.25’te rüyet meydana gelecek; yani ay hilal olarak görünmeye başlayacak. Türkiye saatiyle 22.25’te gerçekleşecek bu rüyetle birlikte ramazan bitmiş olacak. Dolayısıyla 12 Ekim Cuma günü şevval ayının 1. günü ve Ramazan Bayramı’nın 1. günü olacaktır.

  AYIN GÖRÜNMESİ

  Ancak biz ayı hilal olarak o dakikada göremeyeceğiz. İçtima ve rüyet günü olan 11 Ekim 2007 Perşembe günü ay güneşten Ankara’da 11 dakika, Mekke’de ise 1 dakika önce battığı için ve güneş battığı anda hilal Mekke’de 37, Ankara’da 2 derece ufkun altında bulunduğundan, hilali göremeyeceğiz. Ancak, dünyanın herhangi bir yerinde ay göründüğü zaman bizim için yeterli. Bazı islam ülkelerinde ramazanın Türkiye’ye göre bir gün önce başlayıp bir gün erken bitmesinin nedeni ise onların, ayın görünmesinden çok içtimasına itibar etmesinden kaynaklanıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı