Dünya Haberleri

  Rakka’da kurtarma fiyaskosu

  Hürriyet Haber
  02.01.2015 - 23:03 | Son Güncelleme:

  ABD komandolarının Ürdünlü pilotun da alıkonduğu Suriye’nin Rakka kentine kurtarma operasyonu düzenlemeye çalıştığı, ancak IŞİD’in iki girişimi de geri püskürttüğü öne sürüldü.

  AMERİKAN özel kuvvetlerinin, aralarında Suriye’deki hava saldırılarında görev alan Ürdünlü pilot Muaz Kesasibe’nin de olduğu IŞİD’in elindeki rehineleri kurtarmak için önceki gece operasyon düzenlediği iddia edildi. International Business Times haber sitesine göre uluslararası koalisyon güçleri 5 savaş uçağıyla IŞİD’in merkezi konumundaki Suriye’nin Rakka kentini bombalarken, iki askeri helikopter de Rakka’nın Rumelya bölgesindeki Es-Sakiyye Caddesi’ne inmeye çalıştı. “Rakka Sessizce Katlediliyor” adlı IŞİD karşıtı yerel oluşumun verdiği bilgilere dayanan habere göre kurtarma ekibini bölgeye indirmeye çalışan helikopterler, IŞİD militanlarının yoğun ateşi üzerine görevini gerçekleştiremeden bölgeden ayrılmak zorunda kaldı. Helikopterlerin Rakka’nın doğusundaki kırsal alana inmek için ikinci bir girişimde bulunduğu, ancak yine ateş açılması üzerine bunu da başaramadığı ifade edildi.

  Gazeteciyi de kurtaramamışlardı

  Yerel kaynaklara göre koalisyon uçakları ise önceki gece Rakka’da 13 saldırı gerçekleştirdi. Hava operasyonunda IŞİD’in askeri merkezleri ve binaları vuruldu. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de hava saldırılarını doğruladı. Ancak operasyon sonucu can kaybı ve yaralı sayısına ilişkin bilgi verilmedi. Amerikan ordusu, geçtiğimiz yıl temmuz ayında da IŞİD’in rehin tuttuğu Amerikalı gazeteci James Foley, diğer ABD vatandaşları ve İngilizleri kurtarmak için operasyon düzenlemiş ancak yine sonuç alamamıştı. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un Sözcüsü John Kirby, operasyonun başarısızlığının sebebini IŞİD’in rehinelerin yerini değiştirmesine bağlamıştı. IŞİD, daha sonra James Foley’yi başını keserek öldürmüştü.

  Pilot infaz mı edildi?

  IŞİD’e karşı ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon gücünde görev alan Ürdünlü pilot Muaz Kesasibe’nin dün infaz edildiği ileri sürüldü. İsrail’in Haaretz gazetesi, haberi internet sitesinden duyururken, bir detay vermedi. Aynı haberi İsrailli yayın organı Arutz Sheva ise Lübnan televizyonu El Mayadin’e dayanarak verdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı