Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Rakipleriniz yıldızları saymaktan bitap düşsün"

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 2012 Londra Olimpiyatları için Bolu'da kamp yapan Güreş Mili Takımı'nı ziyaretinde, “Ülkemizi temsil edecek sporcularımız burada son derece disiplinli bir hazırlık dönemi içindeler. Aladağ'da oksijen depoluyorlar. İnşallah burada aldıkları enerjiyle, buradaki motivasyon ve inançla, Londra'da da bayrağımızı göndere çektirecekler” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Bakan Kılıç, 2012 Londra Olimpiyatları'na Bolu Aladağ Gençlik Kampında hazırlanan Güreş Milli Takımını ziyaret etti.

Kampta bulunan güreşçilere baklava ikram eden Bakan Kılıç, burada yaptığı konuşmada şu anda olimpiyatlara katılacak olan sporcu sayısının 2008 Pekin Olimpiyatlarına göre iki kat daha fazla olduğunu ve hedefin, daha da yukarısı olduğunu söyledi.

2012 Londra Olimpiyatları'na az bir zaman kaldığına işaret eden Bakan Suat Kılıç, “Ülkemizi temsil edecek sporcularımız burada son derece disiplinli bir hazırlık dönemi içindeler. Aladağ'da oksijen depoluyorlar. İnşallah burada aldıkları enerjiyle, buradaki motivasyon ve inançla Londra'da da bayrağımızı göndere çektirecekler” diye konuştu.

Bakan Kılıç, sporculara yürekten inandığını, 2012 yılının Türk spor tarihinde olimpiyatlara katılım noktasında rekorlarla dolu bir yıl olduğunu söyledi.
2012 yılının, aynı zamanda Londra'dan gelecek madalya haberleri yönünden de rekorlarla dolu bir yıl olmasını dileyen Kılıç, şöyle konuştu:
“Türk milletinin spor konusundaki hassasiyetini, güreş sporunun bir ata sporu olduğu gerçeğini ve milletimizin bu yöndeki imanını Londra'da iliklerimize kadar hissettireceklerine inanıyorum. Arka arkaya gelen güzel haberlere Londra'dan güreşçilerimiz de yeni haberleri ilave edecek. Başaracaklarına olan inancımız tam. Bu milletin bir mensubu olmak şuuruyla yola çıkacaklar. Güreşin bir ata sporu olduğu gerçeğiyle mindere çıkacaklar. Terlerinin her bir damlasını mindere damlatacaklar. Akıllarını, bedenlerini taktiklerini ve bu zamana kadarki deneyimlerini madalyalarıyla ve inşallah analarının ak sütü gibi kazanacakları madalyalarıyla ülkemize, memleketlerine dönme imkanını bulacaklar.”

Türk bayrağının Londra'da her göndere çekildiğinde 75 milyon insanın ekranları başında dua ediyor olacağını anlatan Bakan Kılıç, “Bu kardeşlerimizin başarıları milletimizin başarılarıdır. Yürekten hepsini ayrı ayrı öpüyor ve kutluyorum. Gelecek müjdeli haberleri hepimizden daha çok bekleyen ülkemizin Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan olacaktır. Çünkü gecenin bir yarısı bile olsa gelen başarı haberlerini mutlaka duymak isteyen bir yapısı var. İnanıyorum ki güreşçilerimiz başta olmak üzere tüm sporcular başbakanımızın programı içine başarı haberlerini koyacaklardır. Sırtınız yere gelmesin. Rakipleriniz yıldızları saymaktan bitap düşsün” şeklinde konuştu.

Seyyah Projesi

Bakan Kılıç daha sonra Gençlik Kampına giderek buradaki gençlerle de biraraya geldi.

Türkiye'nin dört bir tarafında gençlik kamplarında, gençlerin doğayla buluştuğuna dikkati çeken Bakan Kılıç, “Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak bu yıl ülke genelinde çok kapsamlı bir gençlik programı düzenledik. Gençlik treni seferde. İlk tren bu gece Sivas Divriği'den Ankara'ya dönüş yaptı. Bugün 6 tren Türkiye'nin 6 farklı bölgesine hareket ediyor. Trenlerde gençlerimiz nostaljik bir tren yolculuğu yaparken, ayı zamanda Anadolu'yu her yönüyle tanıma imkanını buluyorlar” ifadelerini kulandı.

Türkiye genelinde 11 bin 700 gencin ülkesini görme, tanıma ve yeni arkadaşlıklar kurma fırsatını yakaladığını belirten Bakan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yaz sonu itibariyle Seyyah Projesine katılan gençlerimizin sayısı 100 bini aşmış olacak. Deniz ve doğa kamplarında şu an itibariyle 28 bin gencimiz bu coğrafyanın, bu güzel ülkenin denizini, dağını, bayırını, doğasını tanıma imkanını yakalıyor. Gençlik Treni dediğim gibi Türkiye'nin tüm demiryolu ulaşan bölgelerimize ulaşıyor. Gençlerimizi hiç tanımadıkları illerimizin, hiç görmedikleri kültür, medeniyet ve tarih birikimiyle biraraya getiriyor. Bu ziyaretler ve seyahatler her yıl devam edecek. Bu yıl hedefimiz 250 bin gencimizi Türkiye'nin tüm vilayetlerinden alıp, farklı bölgelere götürebilmek. Önümüzdeki yıllarda hedefimiz her yıl için bu sayıyı 1 milyona ulaştırmak.”

“Gençlere, Türkiye'nin değişik bölgelerine gittiğiniz zaman o bölgelerdeki değerleri fark edin” uyarısında bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“Geçmişte bu programlar sınırlı ölçekte uygulanırken, genelde Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki gençlerimizin batıyı, batı illerini görmeleri arzu edilirdi. Oysa şu an çapraz uyguluyoruz. Doğu ve güney doğudan batıya, batıdan güney doğu ve doğuya gönderiyoruz. Gençlerin her bölgeyi görmesini arzu ediyoruz. Diyarbakır'a gideceksin oradaki Osmanlı, Selçuklu, Cumhuriyet dönemi eserlerini göreceksin. Şanlıurfa'ya gideceksin oradaki peygamber ve sahabe mezarlarını göreceksin. Sivas'a, Muşa, Malazgirt, Erzurum gideceksin Anadolu'da bin yıldır var olan Türk milletinin kardeşlik bağlarını, geride bıraktığı eserlerini, büyük tarihi ve kültürel değerleri orada göreceksin. Biz tek vatan, tek devletiz, tek bayrak, tek milletiz. Bu sözün içerisini doldurabilmek için, bu ülkenin her köşesini görmek ve yaşamak lazım.”

Bakan Kılıç, Türkiye'nin çok değerli bir ülke olduğunu ve çok kıymetli bir yerde bulunduğuna işaret etti.

Bakan Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı:
“Zengin, kıymetli, değerli bir ülke Türkiye. O nedenle bizim ülkemize yönelik bölücü terörist saldırılar da yaşanır, başka ülkelerin çirkin emelleri de yaşanır. Farklı zamanlarda ülkemizin ve milletimizin önüne farklı tuzaklar da çıkartılır. Eğer siz zinde, dinamik, enerjik olursanız, bilgi ile donanırsanız, iyi okullarda eğitim alırsanız, geleceğe çok sağlam bir şekilde hazırlanırsanız gelen tehdit nereden gelirse gelsin kayaya çarpan yumurta gibi parçalanır gider. Bu konuda size güveniyorum. Milletimizin geleceğini bu yüzden sizin üzerinize inşa ediyoruz.”

Bunları da Beğenebilirsiniz