« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Rakamların gör dediği

Hollanda maçında Selçuk ve Gökhan’ı oynatmayan Abdullah Avcı’nın tercihleri istatistiklere de ters düşüyor.

Fatih SABOVİÇ
SON GÜNCELLEME

Hamit 17 top kaybetti, Tunay Torun tek isabetli şut atamadı. Aşı tutmadı.
Yedek kalan Selçuk İnan ve Gökhan’ın lig performansları bu ikiliden iyi.
Estonya maçında kadro değişimi şart. Avcı’nın da bunu yapacağı öğrenildi.

Hamit’in sağ bek, Tunay’ın ise oyun kurucu olarak ilk 11’de sahaya çıktığı taktik planı tutmadı. Bunun en büyük kanıtı, gerek bu maçta gerekse de yerlerine oynadıkları isimlerle karşılaştırıldıklarında ortaya çıkan tablo. 

A Milli Takım’ın önceki gün Hollanda ile yaptığı maça, teknik direktör Abdullah Avcı’nın tercihleri damga vurdu. Yaptığı analizler sonucu Selçuk İnan ve Gökhan Gönül’ü sahaya sürmediğini dile getiren milli takımın teknik patronu, bu iki ismin yerine Hamit Altıntop ve Tunay Torun’u tercih etti. Otoritelerden bu sürpriz kadro seçimi sebebiyle yoğun eleştiriler alan Avcı’ya en çok yöneltilen soru, Selçuk İnan ve Gökhan Gönül’ü neden oynatmadığıydı.
2014 Dünya Kupası yolunda 2-0’lık yenilgimizle sonuçlanan karşılaşma sonrası istatistiklere bakıldığında; bu taktik planın tuttuğunu söylemek mümkün görünmüyor.
Oysa, hem Hamit ve Tunay’ın hem de yerlerine oynadıkları Selçuk ile Gökhan’ın kulüplerinde bu sezon yakaladıkları performans incelendiğinde kimlerin formda olduğunu görmek zor değil.

Emre ve Nuri’nin maç eksiği çok

G.SARAY’da Selçuk İnan, geride bıraktığı 4 maçta 2 gol, 3 asistle çok verimli bir görüntü çizdi. Milli maçta yerine oynayan Tunay Torun ise Stuttgart forması ile 5 maçta 1 gol, 1 asistlik performans ortaya koyarken, Selçuk’un yarısı kadar süre alabildi. Yine Gökhan Gönül, F.Bahçe’nin 6 maçının tamamında 90 dakika oynayıp 2 asist yaparken, sağ bekte görev alıp Robben karşısında çok zor anlar yaşayan Hamit, çıktığı 4 maçta kayda değer bir istatistiğe imza atamadı.
Bu 4 isim dışında Abdullah Avcı’nın, Atletico Madrid formasıyla sadece Chelsea’ye karşı oynanan Süper Kupa mücadelesinde 4 dakika sahada kalan Emre Belözoğlu’nu ilk 11’de oynatması ve yerine de 66 dakika oynadığı Liverpool-Arsenal mücadelesinden önce tam 120 gün resmi maç yapmayan Nuri Şahin’i alması istatistiklere ters düşen tercihler olarak dikkat çekti.

Selçuk’un Avcı’ya tavrı yok

SELÇUK İnan’ın menajeri Batur Altıparmak, futbolcusunun Abdullah Avcı ile bir sorunu olmadığını ifade etti. Altıparmak, “Selçuk sadece bir 90 dakika oynamadı. Herkes altında bir şeyler arıyor. Daha birinci maçtan senaryolar üretmeye başladık. Elbetteki Selçuk da bu maçta oynamak isterdi. Ama bir maç oynamadı diye hemen başka şeyler aramanın anlamı yok” dedi.  - Ali Naci KÜÇÜK

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler