Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Rahşan Ecevit: Seçimi ertelemek komiklik olur

Muharrem Sarıkaya

<ı>Lefkoşa

DSP lideri ve Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Ata uçağının ön tarafında gazetelerini okurken, eşi Rahşan Ecevit ile sohbete başlıyoruz.

Hepimizin aklındaki, seçimlerin ertelenip ertelenmemesi konusuna nasıl yaklaştığı. Rahşan Ecevit kesin bir hükümle söze başlıyor. ‘‘Erteleme komik olur’’ diyor. Ardından şu ilginç soruyu yöneltiyor:

‘‘Baykal'ın yüreğinde ne var. Yani onun yüreğinde erteleme var mı?’’

Rahşan Hanım önümüzdeki aydan itibaren seçim gezilerine başlayacaklarını söylüyor. Seçimlerin ertelenmesini ise yasal olarak imkansız gördüğünü vurguluyor. ANAP ile ittifak konusuna ise hiç sıcak yaklaşmıyor.

Bu sırada Bülent Ecevit, yüzünü gazetenin üzerinden kaldırıp Başbakan Mesut Yılmaz'ın ‘‘İki seçim bir arada kumar olur’’ sözlerinin ne anlama geldiğini bize soruyor.

Yılmaz'ın hedefinin, önce yerel seçimlerin yapılıp buradaki sonuç görüldükten sonra genel seçimlerin buna göre bir düzenleme ile yapılması yolunda olduğunu vurguluyoruz.

Bülent Ecevit tebessüm ederek şöyle diyor:

‘‘Diyelim ki HADEP ve Fazilet, yerel yönetimleri çok fazla oranda kazandı. O zaman ne olacak?’’

* * *

Ecevit ekonomi ile ilgili çevrelerde tedirginliğin olduğunu vurguluyor. Bu sırada diğer gazetecilerin uçağın arka tarafında söylediklerini duyamayacakları kaygısıyla, kalkıp uçağın ortasına yürüyor ve şunları söylüyor:

‘‘Seçimler konusunda bir türlü kesin karara varılamamış olması istikrarsızlığa yol açıyor. Fakat asıl huzursuzluk nedeni yıl sonunda kurulacak olan, Sayın Baykal'ın deyimi ile düşük profilli hükümet modelidir.’’

Dünya ekonomisinin günü gününe çok etkili kararlar alması gerektiği bir ortamda, düşük profilli hükümet modelinin uygun olmayacağını vurguluyor. Böyle bir dönemde arkasında güçlü bir siyasi irade bulunan hükümete ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

Ecevit şöyle devam ediyor:

‘‘Arkasında güçlü bir siyasi irade bulunmayan bir hükümetin aylarca iş başında kalması gerçekten ciddi sıkıntılara yol açabilir. Evvela nisan sonunda seçim olacaksa, o hükümet dört ay iktidarda kalacak. Ondan sonra yeni hükümet arayışları sürecine girilecek. O yüzden belki aylarca görevde kalacak. Yani Türkiye'nin en az 6-7 ayı ziyan olmuş olacak. Dünyadaki ekonomik krizin gerektirdiği tedbirleri almak ve uygulamak çok güçleşmiş olacak.’’

Ecevit bu aşamada Baykal'a da bir göndermede bulunuyor. ‘‘Seçim tarihi konusunda düşüncesini değiştirip değiştirmeyeceğini bilemem, ona da karışmam’’ diyor. Ardından ekliyor:

‘‘Bu düşük profilli hükümet modelinin Türkiye'nin gündeminden çıkması gerekir. Dünya ekonomik krizinin ilk etkilerini başarıyla atlattık bugüne kadar. Bundan sonra aynı başarı ile mücadele etmek düşük profilli hükümette güç olur.’’

* * *

Ecevit'e seçimlerin ertelenmesi konusunu bir daha soruyoruz. Ecevit, 2000 yılına kadar hükümetin hiçbir engelle karşılaşmaması halinde buna olumlu yaklaşacağı mesajını veriyor. Bu sırada eşi Rahşan Ecevit araya giriyor ve şöyle diyor:

‘‘Kısacası bu düzen değişmemeli...’’

Ecevit'i daha net konuşmaya zorluyoruz. ‘‘Seçimler 2000 yılına ertelenirse buna ne dersiniz?’’ sorusunu yöneltiyoruz. Ecevit, bunu seçim kararı alınmadan önce kendilerinin de dile getirdiğini söylüyor. Ancak karar aldıktan sonra yeni bir sürecin başladığını vurguluyor. Şöyle devam ediyor:

‘‘Diyelim ki Baykal ısrarından vazgeçti. O zaman bile belirsizlik ortamı yine devam eder. Çünkü böyle bir durumda 2000 yılına kadar bize hükümet güvencesini kim verecek? Baykal desteğini çekeceğini söylüyor.’’

Ecevit, seçimlerin ertelenmesi konusunda kesin konuşmamakla birlikte, sıcak yaklaşmadığını her vesile ile hissettiriyor.

X