Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rahşan Ecevit: "Bu benim önerdiğim yasa değil"

  Hürriyet Haber
  11.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit, Şartlı Salıverme Yasası nedeniyle kendisine yöneltilen eleştirileri yanıtladı.

  Adam öldürme suçunun da yasaya dahil edilmesini, "Bazen pek de adaletli olmayan eşitlik şartının kaçınılmaz bir sonucu" olarak yorumlayan Ecevit, "Bu yasa benim önerdiğim yasa değil. Benimkisi sadece ve sadece kader kurbanı ve buna dahil olan çocuklardı ama eşitlik şartı eklenerek bu hale getirildi. Bana da yapacak birşey kalmadı" dedi.

  Rahşan Ecevit, parti genel merkezinde DSP Genel Sekreteri Zeki Sezer, Genel Sekreter Yardımcısı Hayri Geri, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Emin Karaa ve DSP Milletvekili Ahmet Tan'la birlikte basın toplantısı düzenledi.

  Ecevit, yasanın ilham kaynağının Trabzon'da annesiyle birlikte cezaevinde tutulan Aylanur olmadığını belirterek, yasanın kendi önerdiği yasa olmadığını, sadece kader kurbanları için af yasasını önerdiği ancak bunun eşitlik şartı gereği "bu hale getirildiğini" söyledi.

  Af değil şartlı salıverme

  Rahşan Ecevit, 8 Aralık gecesi TBMM'den çıkan yasanın bir af yasası değil, Şartla Salıverilme Yasası olduğunu vurguladı. Bu yasadan yararlanan bir hükümlünün yeniden suç işlemesi durumunda bedelini eski cezasıyla birlikte ağır şekilde ödeyeceğini ifade eden Ecevit, şöyle konuştu:

  ''Yasa, af olarak çıksaydı cezalar kayıtsız şartsız ortadan kalkacak, memnu haklar iade edilecekti. Ancak şartla salıvermede cezalar ortadan kalkmayacak, memnu hakları ceza süresi tamamlanıncaya kadar iade edilmeyecektir. Şahıs bu süre zarfında suç işlememeye özen gösterecek ve suç eğiliminde bir gerileme olabilecektir. Amacımız kader kurbanı denen ve daha çok toplumdaki bozuk düzenin etkisinde kalarak su işlemiş olan kimseleri ve çoluk çocuğu, cezaevlerinde daha fazla yozlaşmadan ailelerine ve yeni bir yaşama kavuşturabilmektir.''

  Yasa ile 23 Nisan 1999 tarihinden önce hüküm giymiş olanların cezalarından 10 yıl düşürülmesinin öngörüldüğünü hatırlatan Ecevit, ''Buna adam öldürme suçunun da dahil edilmiş olması, bazen pek de adaletli olmayan eşitlik şartının kaçınılmaz bir sonucudur'' diye konuştu.

  'İçerde trafik suçlusu yok'

  Yasa ile binlerce trafik canisinin affedildiği yolundaki iddiaların kesinlikle doğru olmadığını belirten Rahşan Ecevit, şöyle devam etti:

  'Ülkemizde yüzde yüzde yüz suçlu bile olsa trafikte adam öldürenlere verilen trafik cezaları çok yetersizdir. Bu yüzden içeride yok denecek kadar az trafik suçlusu vardır. Çünkü, trafik canilerine iş kazası türünden suç değil, ancak kusur yüklenebilmektedir. Bu nedenle de 4 yıl ceza alsalar bile TCK'nın 455. maddesine ve infaz uygulamasına göre, en fazla 19 ay 20 gün cezaevinde yatıp çıkmaktadırlar. Trafikte ölüme yol açmaktan 23 Nisan 1999 tarihinden 1gün önce suç işlemiş olanlar 4 yıl cezaya çarptırılmış bile olsalar zaten geçtiğimiz hafta tahliyeye hak kazanmıştırlar. "


  "Vicdanınız rahat mı?"

  Rahşan Ecevit, basın toplantısında soruları da yanıtladı. Ecevit'e yöneltilen sorular ve verdiği yanıtlar şöyle:

  Soru: Size yönelik eleştiriler yoğunlaştı. Vicdanınız tamamıyla rahat mı?

  Cevap: Bu pek kolay cevaplanacak bir soru değil.

  Soru: Affın ilham kaynağı Aylanur'un annesi aftan yararlanamıyor. Bu konuda ne diyorsunuz?

  Cevap: Affın ilham kaynağı Aylanur'un annesi veya kendisi değildi.O, baklava çalan çocuklar ile ilgiliydi. Kader kurbanı dediğim kimselerle ilgiliydi. Ama daha sonra yine burada da söylediği gibi, eşitlik şartının kaçınılmaz sonucu olarak da başka durumlar eklenmiştir bu yasaya.

  Soru: Yasa içinize sindi mi?

  Cevap: Bu yasa benim önerdiğim bir yasa değil. Benimkisi kader kurbanları ve çocuklar içindi. Ama dediğim gibi, buna bir eşitlik şartı eklenerek bu hale getirildi. Bana da yapacak bir şey kalmadı.

  Soru: Sizin Eşber Yağmurdereli için verilmek istenen önergeyi engellediğiniz söyleniyor...

  Cevap. Yok, ben öyle bir şey yapmadım.

  Soru: Haluk Kırcı için müdahaleniz olduğu söyleniyor, bu doğru mu?

  Cevap: Ben her zaman için cinayet işleyenlere karşıyım. Ama dediğim gibi, burada bir eşitlik ilkesi, dendi. Bunun üzerinden yeni düzenlemeler yapıldı. Bunda benim dahlim yok.

  Soru: MHP'li bir milletvekilinin Sayın Başbakan'a yönelik eleştirileri oldu. Bu konuda ne diyorsunuz?

  Cevap: Eleştiriler hep olacaktır tabi.

  Soru: Sayın Başbakan, 12 Eylül'den sonra cezaevinde kaldı. Bu affıönerirken o zamanki duygularınız etkili oldu mu?

  Cevap: Zannetmiyorum. Onu yaşadım ben. O sırada ben de bir mahkum ailesi sayılırdım. Ama bunu düşünerek yapmadım.

  Soru: Yasa ile toplumsal barış sağlanabilecek mi?

  Cevap: Ümit ediyorum.

  Soru: Bir anlamda rahatsızlığınızı dile getiriyorsunuz yasadan...

  Cevap: Tabii, demin de söylediğim gibi, benim istediğim af bu değildi. Benim istediğim af, kader kurbanları içindi.

  Soru: Keşke yapmasaydım dediğiniz oldu mu?

  Cevap: Hayır, olmadı. Çünkü içeride 50-60 bin kişi var. Ve onlarınçıkmalarını hala çok istiyorum.

  Soru: Çankaya Köşkü'nde kabul edilir mi?Cevap: Bundan sonra her şey olabilir. Veto edilebilir, edilmez, öyle olur, böyle olur. Ben, bundan ötesine karışamam. Bu benim sadece bir hamlemdir, o kadar.

  Soru: Eğer veto edilirse kendi tasarınızın yasalaşması için tekrargündeme getirecek misiniz?

  Cevap: Olmuyorsa olmuyor, artık daha başka bir şey yapamam.

  Soru: Erbakan'ın af kapsamına alınmasını nasıl karşılıyorsunuz?

  Cevap: O, siyaset. O konuda cevap vermeyeyim.

  Soru: Ölüm oruçları konusunda ne düşünüyorsunuz?

  Cevap: Başbakan cevapladı.

  Soru: Deniyor ki kapsamlı bir adalet reformu gerçekleştirilmeden affın bir yararı, af çıkarmanın çok fazla bir faydası yok. Siz bu anlamda beklenen yararın sağlanabileceğine inanıyor musunuz?

  Cevap: Her zaman söylerim ve başkaları da her zaman der ki, çıkanların en azından beşte biri geri dönecektir. Ben de diyorum ki; beşte dördü için bu gereklidir. Ve bu şekilde de hamleyi yaptım.
  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı